Србија и Балкан

"Курир": Датум избора неће утицати на резултате

Владајућој коалицији је мање-више свеједно, они би могли и за три месеца, али чини ми се да би опозицији требало више времена, оценио је социолог Владимир Вулетић
"Курир": Датум избора неће утицати на резултате© FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Опозиционе странке су мале и недовољно организоване, расцепкана је и опозициона сцена, тако да се ништа не би променило чак и кад би се чекало пролеће да се изађе на биралишта, сматрају саговорници "Курира".

Председник Србије Александар Вучић најавио је да ће избори у Србији бити одржани веома брзо, за три, а најкасније за шест-седам месеци. Саговорници "Курира" указују да време одржавања избора неће битно променити однос снага власти и опозиције, али да би представницима опозиционих партија ипак значило да имају више времена како би успели да се организују.

Вучић је, наиме, рекао да су локални и покрајински избори редовни, а да ће највероватније бити одржани и парламентарни. Подсетио је и да је опозицију "сто пута питао" када жели на изборе.

Социолог Владимир Вулетић за "Курир" оцењује да ће избори, када год се десе, бити оцена досадашње политике странака.

"Онима који су спремни, одговарају ранији избори, а онима који су мање спремни треба више времена да се припреме за изборе. То опет, с друге стране, зависи и од ове укупне констелације регионалних односа и других ствари. Они ће свакако, кад год да се десе, бити оцена досадашње политике странака", каже Вулетић.

Он сумња да би представницима опозиције више одговарало да се избори одрже раније.

"И са овим протестима које организују је прилично мутна ствар. Странке се ограђују од њих иако је јасно, и по питању формалне организације, као и по питању захтева, да су протести повезани с политичким странкама. Чини ми се да је више времена боље за оне који нису довољно организовани и спремни. Владајућој коалицији је мање-више свеједно, они би могли и за три месеца, али чини ми се да би опозицији требало више времена", казао је Вулетић.

Ко је спреман за три, биће и за шест-седам месеци

Политички аналитичар Бранко Радун такође не верује да би време одржавања избора значајно утицало на расподелу снага.

"Неће се направити велика разлика, ко је спреман за три, биће и за шест-седам месеци. Али генерално, ако иде брза кампања и краћа, теоретски је ту у предности онај ко је на власти, али то не значи много. Осим, на пример, да се у та три месеца деси нешто драматично, неки социјални проблем и слично, попут недостатка гаса за грејну сезону. То би сигурно утицало на пад рејтинга владајуће коалиције, али тога нема на видику", каже Радун за "Курир".

Он сматра да би опозицији, у смислу времена, заправо најбоље било да су избори одржани у моменту кад су протести које организују били на врхунцу снаге.

"Што дуже трају протести, то више слаби њихов ефекат. Тако да не видим неке значајне разлике, ни за власт ни за опозицију, по питању тога да ли ће избори бити за три или седам месеци. Такође, странке опозиције су тако мале и нису довољно добро организоване, расцепкана је опозициона сцена, па се ништа ни у том смислу не би променило за неколико месеци", закључио је Радун.

За изборе је тек део опозиције. Њих тражи, пре свега у Београду, Александар Јовановић Ћута из посланичке групе Морамо - Заједно, као и представници Двери и Новог ДСС-а, те покрет Заветници.

С друге стране, са различитим објашњењима за изборе нису Демократска странка, Не давимо Београд, Народна странка, док се ССП Драгана Ђиласа изјаснио да је за изборе у Београду.

Председник Социјалдемократске партије Србије Расим Љајић, говорећи о могућности ванредних избора, оценио је да је увек боље да имате мандат од четири године.

"Али, ако се иоле доводи у питање легитимитет владе и власти, онда никакав проблем није да имате изборе", рекао је Љајић за ТВ Пинк и додао да "свакако имамо локалне и покрајинске изборе, који по сили закона морају бити одржани на пролеће идуће године".

image