Србија и Балкан

Стамбена дилема: Камате за кредите готово два и по пута веће него прошле године

Сви који сада гледају да реше стамбено питање, налазе се у великој дилеми: да ли да уопште узимају кредит за стан, а ако већ узимају, да ли могу некако да уштеде
Стамбена дилема: Камате за кредите готово два и по пута веће него прошле годинеwww.globallookpress.com © Avanti/Ralf Poller via www.imago

Просечна камата на стамбене кредите у еврима, којих је око 99 одсто од укупног броја, за годину дана скочила је готово два и по пута, пише "Блиц", илуструјући да то заправо значи да се за кредит од 30.000 евра уз рок отплате од 30 година рата повећала за око 65 евра. За кредит у износу од 50.000 повећање је 110 евра, а за 80.000 чак 170 евра.

У априлу прошле године камата је, наиме, према подацима Народне банке Србије, износила 2,66 одсто, затим је у априлу ове године порасла на 6,29 одсто, да би се у мају попела на 6,47 и коначно у јуну достигла вредност од 6,65 одсто.

Према подацима Европске централне банке, просечна камата на стамбене кредите у еврозони у априлу ове године износила је 3.48 одсто, и то у: Италији 4,17 одсто, Немачкој 3,93 одсто, Аустрији 3,83 одсто и Француској 2, 62 одсто.

Раст је у овим земљама био и више него значајан, али је почетна основица била нижа, па су и коначне бројке мање.

Иако према статистици и даље нема кашњења, забринутост постоји.

Еурибор већ годину дана расте и сада је на нивоу од око 4 одсто, а недавно је био и у минусу. Дакле, рате су грађанима Србије за годину дана порасле око 100 евра у просеку. Износ зависи од дужине отплате, камате, рока доспећа, кредита, те је многима повећање било и веће од сто евра.

Како је недавно оценио Бранко Живановић, професор на Београдској банкарској академији, враћање кредита је код привреде и становништва ове године било уредно.

"Наравно да ће до кашњења доћи и да већ долази јер расту камате пословних банака, пре свега услед раста референтних каматних стопа централних банака ЕЦБ, која утиче директно на раст еурибора, утиче такође и на нашу референтну или кључну каматну стопу НБС. Поред чињенице да отежава враћање кредита валутном клаузулом код нас, а таква је већина, то последично утиче и на белибор, односно каматне стопе на динарске кредите, и све више отежава укупну отплату кредита код нас. Отплата кредита је до сада била у толерантним оквирима и надајмо се да ће тако остати до краја године", објаснио је Живановић.

Висину каматне стопе коју привреда и становништво не могу да покрију, према његовим речима, тешко је предвидети, али чињеница је да од тога нисмо далеко.

Сви који сада гледају да реше стамбено питање, налазе се у великој дилеми: да ли да уопште узимају кредит за стан, а ако већ узимају, да ли могу некако да уштеде, наводи "Блиц".

Одговор на ово питање није једноставан. С једне стране се тренутно кроз камате банци врати вредност читавог другог страна, а раст камата свакако ће се наставити још неко време.

Банке су у понуду вратиле и комбиноване каматне стопе, а понеке и фиксне, али са овим банкарским производима тешко да ћете уштедети. Комбиноване камате се силом прилика увек крећу на нивоу промењивих камата, а фиксне, ако их и има у понуди, у овим условима значе далеко већи трошак од варијабилне.

Рате на стамбене кредите усклађују се са еуробором на три или шест месеци, а онима којима су уговори везани за шестомесечни еурибор, корекције се врше два пута годишње – 30. јуна и 31. децембра. Онима који су везани за тромесечни еурибор усклађивања се раде 30. септембра и 31. децембра.

Минималан је број корисника кредита који су везани за једномесечни еурибор и који практично сваког месеца за стан плаћају различит износ рате.

image