Шеф НАТО канцеларије за везу у Београду: Све забринутији због утицаја Русије на Западном Балкану
Последице рата у Украјини су далекосежне и на више начина се осећају на Западном Балкану – посебно је евидентан утицај Русије у Србији, али и шире у региону, тако да је забринутост с тим у вези интензивирана, оценио је шеф НАТО Канцеларије за везу у Београду Ђампјеро Романо.
"Бриге око утицаја Русије на Западном Балкану су постале интензивније откако је почела општа инвазија Русије на Украјину. У том смислу последњих месеци широм региона смо видели сајбер нападе, дезинформације, економски притисак и политичку принуду. Зато ће НАТО наставити да унапређује сарадњу с партнерима у региону како би подржао реформе, регионални мир и безбедност, као и да би се борио против малигног утицаја, који укључује дезинформације, хибридне и сајбер претње од стране државних и недржавних актера", изјавио је Романо у интервјуу за Радио Слободна Европа (РСЕ).
Оцењујући безбедносну ситуацију на северу Косова, Романо је поздравио коракекоје су предузеле приштинске институције а које се односе на смањивање броја припадника полиције тзв. Косова око општинских објеката на северу КиМ, као и рад на организовању нових локалних избора.
"Све стране морају радити на спречавању било какве поновне ескалације. Насиље може одвести Западни Балкан у нестабилност и угрозити евроатлантске тежње овог региона", упозорио је он, те додао да је "конструктивни дијалог једини начин за решавање размирица. Дијалог Београда и Приштине под окриљем ЕУ је најбоља платформа за проналажење решења које уважава права свих заједница."
Рекао је и да НАТО снажно подржава дијалог под окриљем Европске уније, као и то да верује да ће се Србија, као дугорочни партнер Алијансе, посвећено ангажовати у таквом дијалогу на конструктиван начин.
Шеф НАТО Канцеларије за везу у Београду истакао је и да партнерство НАТО-а и Србије доприноси миру и стабилности у региону, што и НАТО и Србија виде као стратешки интерес, као и да Алијанса уважава војну неутралност Србије.
"У потпуности поштујемо политику војне неутралности Србије, као и многих других наших партнера, што нас не спречава да радимо велике ствари заједно, сада и у будућности. Свеукупно, као што су и лидери НАТО-а рекли на самиту у Вилњусу, јачање односа НАТО-а и Србије користило би и НАТО-у, Србији и целом региону", рекао је Романо.
Ипак, упозорио је да иако је Западни Балкан далеко напредовао од сукоба 1990-их година, тензије се понављају и на Косову и у Босни и Херцеговини, уз то је реторика агресивнија.
"Безбедност и стабилност на Западном Балкану су важни за НАТО и за мир и стабилност у Европи", закључио је Романо у интервјуу за РСЕ.