Србија и Балкан

Шта ће бити у БиХ ако Мађарска дође на чело ЕУФОР-а: Коме је Орбан мајка, а коме маћеха?

Аустрија први пут након 15 година командно водство над мисијом ЕУФОР-а у Босни и Херцеговини препустиће наредне године
Шта ће бити у БиХ ако Мађарска дође на чело ЕУФОР-а: Коме је Орбан мајка, а коме маћеха?www.globallookpress.com © Haris Memija/Xinhua

Уколико Мађарска преузме командовање мисијом ЕУФОР-а "Алтеа" неће бити значајних промена за Републику Српску у односу на аустријско командовање, али се Сарајеву не допада идеја да они који су децидно против исламског фундаментализма дођу на чело ове мисије, каже за РТ Балкан стручњак за безбедност Џевад Галијашевић.

Аустрија ће први пут након 15 година препустити командно водство над мисијом ЕУФОР-а у БиХ 2024, а према писању аустријског "Стандарда", командовање ће преузети Мађарска.

Према тим сазнањима, нови генерал-мајор ће бити Ласло Штиц, који је у периоду 2000-2001. био официр за копнене операције у главном штабу КФОР-а у Приштини. Он ће наследити аустријског генерал-мајора Хелмута Хелмута Хабермајера.

Према писању "Стандарда", Мађарска је добила уговор за команду ЕУФОР-а у БиХ јер се, између осталог, обавезала да ће обезбедити четири до пет хеликоптера за ЕУФОР на најмање три године, почевши од јануара 2024. године.

На другој страни, Влада Мађарске месец дана након писања "Стандарда" потврдила је за "Независне новине" да намерава да преузме командовање мисијом ЕУФОР-а "Алтеа", под условом да Политички комитет за безбедност ЕУ за то да сагласност.

У игри за преузимање команде су биле Италија, Румунија и још неке земље, али одлука је пала на Мађаре, јер су били спремни да за мисију ставе на располагање хеликоптере и другу опрему која се обично додељује команданту мисије.

Аустрија била коректна и посвећена миру

Стручњак за безбедност и тероризам Џевад Галијашевић каже за РТ Балкан да из призме Републике Српске неће доћи до значајних промена када и ако Мађарска преузме командовање мисијом.

"До сада је Аустрија увек командовала ЕУФОР-ом. Мислим да у Републици Српској нема замерки на поступање ЕУФОР-а под аустријском командом. Поред контроле ЕУФОР-а, Аустријанци имају и место шефа Делегације Европске уније у БиХ - на чијем је челу Јохан Сатлер, на чији рад такође нема замерки из РС. Сатлер је у више наврата указао на бахато америчко-енглеско поступање које руши суверенитет држава, које доводи у питање повеље УН, као и да је питање европског пута оно које најозбиљније руши овакво функционисање ОХР-а", указује Галијашевић

Како наш саговорник оцењује, мађарско присуство у БиХ, а посебно у РС, важно је са позиције статуса Републике Српске у ЕУ, као и због намера уније, које је Петер Сијарто и као председник Савета министара ЕУ, али и као шеф мађарске дипломатије, позитивно усмерио ка БиХ.

"Свако мађарско преузимање председавања институцијама за одржавање мира или неке од других институција којима председавају странци је апсолутно корисно за Републику Српску. Поред Аустрије, Србије, Хрватске и Русије - Мађарска је један од највећих улагача у БиХ, самим тим и у РС. Верујем да ће мађарско преузимање команде допринети и новом инвестиционом замаху из Мађарске", наводи Галијашевић. 

Из Сарајева, на могућност мађарског преузимања команде не гледа се благонаклоно, па су напади почели и пре званичног одобрења Политичког комитета за безбедност ЕУ.

У том светлу председник Асоцијације независних интелектуалаца "Круг 99" Адил Куленовић за "Вијести.ба" оценио је да наступа "уједињење десничара".

"Мада прави разлог је ипак садржан у политичкој стратегији, пракси и идеологији десничара у Европи, који подржавају Орбана и све њему сличне етнонационалисте и ауторитарне лидере на простору Балкана. И последњи састанак у Мађарској о томе речито сведочи. У разумевању позиције Мађарске треба полазити од тога да је Виктор Орбан успоставио сличан концепт, 'руског света', у којем су његове претензије према Румунији и Словачкој, на бази етнонационализма и деловања према мађарским мањинама у ове две државе", рекао је Куленовић. 

Додао је да се "концепт уклапа у основну визију и приступ 'српског света', односно 'Велике Србије' на Балкану, па и 'Велике Хрватске'".

Он још појашњава за "Вијести.ба" да је овакав "концепт и приступ важан за стварање формалних или неформалних савеза између десничара у Европи", а његово удружење објавило је и јавни проглас са апелом да се не дозволи да Мађарска командује ЕУФОР-ом.

Шеф Клуба Бошњака у Дому народа Парламента Федерације Босне и Херцеговине у реакцији позива бошњачког члана Председништва БиХ да спречи евентуалну одлуку Политичког комитета за безбедност ЕУ.

"Позивам Дениса Бећировића да подигне глас против најаве да ће команду над ЕУФОР-ом у БиХ преузети Мађарска, односно њен актуелни аутократски и антибосански режим", поручио је Муамер Зукић, истичући:

"Очигледно се веже омча око босанског врата! Нажалост, на тој омчи и ЕУ има свој чвор", нагласио је Зукић.

Из мађарске владе на питање "Независних новина" како коментаришу написе појединих медија, политичара и активиста НВО, посебно у Сарајеву, да би Мађарска могла бити наклоњена лидерима у Републици Српској, изразили су уверење да је ЕУФОР ефективан непристрасни актер, те да је циљ Мађарске да очува ту репутацију.

Саговорник РТ Балкан Џевад Галијашевић оштре реакције из Федерације БиХ оцењује као страх од мађарског "антиисламистичког" деловања, чији је, како наводи, један од европских центара и расадника управо Сарајево. 

Иако су добијали подршку дела Запада како за своје акције, тако и на европском путу, из Сарајева се сада плаше, јер Мађарска као део ЕУ има значајну улогу у креирању европских политика.

Галијашевић наводи да се не може говорити о будућности и европском путу БиХ док један човек који нема мандат Уједињених Нација (Кристијан Шмит, прим. аут) доноси и мења законе, а неспровођење својих одлука третира као кривично дело, што су преседани какви нису постојали, како каже "ни у фашистичкој Италији, ни у нацистичкој Немачкој"

"Замислите кривично дело због неспровођења одлука неизабраног странца? Ван памети. И у овом случају, Мађарска је највећи партнер РС унутар Европске уније, али је и највећи партнер читаве БиХ, јер се залаже за очување Дејтонског споразума и поштовање закона", истиче Галијашевић, додајући:

"Како ће евентуална промена на челу ЕУФОР-а бити прихваћена из Сарајева потпуно је небитно. То је 'бацање каменица на облаке', а камење које бацају враћа се на њих. Бесмислено је да се из Сарајева прича о 'аутократском режиму' док им се по центру града шетају исламисти, потпуно покривене жене и представници 'Муслиманске браће' (фундаментални исламисти који пропагирају стварање исламске владе, екстремистичка организација)."

Како каже, "Муслиманска браћа" сматрају Сарајево "сигурном кућом", дестинацијом на којој могу да раде шта хоће. 

"Сарајево је један од центара 'Муслиманске браће' у Европи, истовремено је и одскочна даска за деловање чланова ове групације. У том смислу, када из Сарајева дођу критике да је нека држава ЕУ 'аутократска' - то делује комично и глупо. Сарајево је последња дестинација која има права да било коме држи слово о демократији, мултиетничности и о функционалности државе", истиче наш саговорник. 

У Сарајеву, каже, више од 200 улица носи усташке називе, а са улица су протерани сви антифашисти. У том граду је један посебан вид дискриминације других народа и религија, а протерани су и Срби и Хрвати. 

"Увек када говоре о Сарајеву деле га на два дела: ово које је у РС и које се зове Источно Сарајево и оно које је у Федерацији и које зову 'Блискоисточно Сарајево'", указује наш саговорник додајући:

"Смета им свако ко сарађује са Републиком Српском. Међутим, док оптужују Додика и РС да служе као 'мост за Русију' дешава се Мађарска. Откуд сада једна европска земља која је са Аустроугарском монархијом добила мандат да уређује Босну? Како њу сада да назову? Како да кажу да је РС 'привезак' Мађарској и да то учине да изгледа лоше? Не могу, зато причају глупости о 'аутократском режиму'."

Боље је, наглашава Галијашевић, сарађивати са Мађарском, него са "Муслиманском браћом", "Ал-Каидом" и "Исламском државом".

С обзиром на то да је мађарски премијер Виктор Орбан изразито против екстремизма и исламског фундаментализма не чуди што се из Сарајева буне због могуће промене врховне команде ЕУФОР-а у БиХ, јер Мађари то не би толерисали. 

Значајна је и позиција Мађарске у ЕУ, која ужива много већи углед због своје богате историје и културе, али и суверене политике, па је руководство из Будимпеште знатно цењеније од лидера многих већих држава чланица ЕУ.

Да ли ће Мађарска прузети председавање командовање мисијом и коме ће Орбан бити "мајка", а коме "маћеха"?

image