У протеклих недељу дана у Србији је од короне оболело 686 особа од 4.705 тестираних грађана. Због тога лекари апелују на грађане да ако имају симптоме респираторне инфекције не иду у колективе, већ да инфекцију "одлеже".
Како пише "Политика", добро је што за сада вирус не изазива теже клиничке слике код пацијената, па нема грађана који се због ковида налазе на респиратору.
Лекарима су тренутно у фокусу истраживања нове варијанте омикрона, а осим ериса, сада се све више говори о потенцијалној опасности коју може да има и подваријанта короне под називом пирола.
Како за "Политику" истиче професор др Зоран Радовановић, епидемиолог, развијене земље тренутно раде секвенцирање вируса и тачно знају који сојеви су присутни у популацији. Он не сматра да пирола и ерис представљају нешто што треба доживљавати драматично.
"Вирус се стално мења. Неки од њих могу брже да се преносе и погађају оне који би били отпорни према претходном соју ковида. Чињеница је да сви омикрон сојеви короне доводе до блаже клиничке слике код оболелих, него што је то случај са оригиналним вуханским сојем или делта варијантом, која је довела до веће смртности. Сада се ретко код пацијената виђају симптоми попут губитка чула укуса и мириса или високе температуре. Оболели сада имају углавном главобољу, гушобољу, кијавицу, благо повишену температуру... Дошли смо у ситуацију да смо или вакцинисани или смо више пута прележали корону", истиче др Радовановић.
Како додаје, уколико број оболелих од короне настави да расте, то ће бити почетак деветог таласа оболевања од короне у Србији и грађани морају да прихвате чињеницу да је та болест ту и да ће у догледној будућности остати у популацији.