Србија и Балкан

Линта: Свирепа убиства припадника ЈНА на мосту на Корани не смеју бити заборављена

Председник Савеза Срба из региона подсећа да је 13 Срба убијено из аутоматског оружја или заклано, док су четворица тешко рањени
Линта: Свирепа убиства припадника ЈНА на мосту на Корани не смеју бити заборављена© Савез Срба из региона

Oбавеза свих je да увек говоре о свирепом злочину над 13 припадника ЈНА који се десио пре тачно 32 године на мосту преко Коране у Карловцу, рекао је председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта.

Он је у Земуну присуствовао помену и полагању венаца поводом обележавања 32 године од свирепог злочина над 13 крајишких Срба и у саопштењу подсетио да је за њихово убиство одговарао само један човек коме је изречена казна од четири године затвора.

Како је истакао, припадници хрватских паравојних и полицијских формација су, тог 21. септембра 1991. године испред моста на Корани зауставили два војна камиона са припадницима активног и резервног састава ЈНА.

"Једна група, углавном активних припадника ЈНА, одвезена је у полицију. Друга група од 17 војника, углавном резервиста из кордунашког села Крњак, спровођена је пешице преко Коранског моста", навео је Линта и подсетио да је ликвидација те групе војника почела чим су ступили на мост.

Линта подсећа да је 13 Срба убијено из аутоматског оружја или су заклани, док су четворица тешко рањени.

Страдали су Миле Бабић, Никола Бабић, Васо Бижић, Светозар Гојковић, Божо Козлина, Зоран Комадина, Миленко Лукач, Слободан Миловановић, Миле Пеурача, Небојша Поповић, Милић Савић, Јован Сипић и Милош Срдић.

Линта подећа да је за злочин на Коранском мосту осуђен само Михајло Храстов тек 2015. године на, како наглашава, скандалозну малу казну затвора од четири године што представља најдубље понижавање жртава и њихових породица.

"Суђење Храстову је било фарса и трајало је чак 23 године, са укупно седам пресуда истом човеку за исто кривично дело", наглашава Линта и додаје да против других особа које су учествовале у ликвидацији није ни покренут кривични поступак.

Линта објашњава да је у питању један од бројних доказа да је хрватско правосуђе етнички мотивисано и у функцији оправдања мита о Домовинском рату.

Данас је у Земуну, код Споменика палим борцима у ратовима од 1990. до 1999. године одржан помен, док су полагању венаца поводом обележавања 32 године од овог свирепог злочина, присуствовале и породице жртава, представници више удружења, Кордунаши и њихови пријатељи.

image