Амерички дипломата: "Косово" неће функционисати док се српске снаге не врате на север
Силе Квинте које су омогућиле самопроглашену независност Косова сада морају да се суоче са реалношћу да независност неће функционисати све док се српске безбедносне снаге не врате на север и тај део поново не постане у потпуности део Србије.
Остаје отворено питање да ли различите етничке и/или верске групе – племена, ако хоћете – могу да деле државу а да се сукоб не претвори у етничко чишћење. Од антике, историја нуди мало примера, осим повремено у великим мултиетничким царствима као што су Римско, Османско и америчко, пише Џерард Галучи, пензионисани амерички дипломата, регионални представник УН у Митровици од јула 2005. до октобра 2008, преноси "Косово онлајн".
Косово је претежно албанско и муслиманско. Северно Косово је већинско српско и хришћанско. Политички статус Косова остаје нерешен од 1999. године, а сукоб између Срба и Албанаца тамо је знатно старији. Албанско-националистички Куртијев режим од прошле године покушава да искористи своју полицију да преузме контролу над севером од локалних власти косовских Срба. САД, ЕУ и НАТО спречили су Куртија да оствари своје непосредне циљеве, али и даље не успевају да реше основно питање статуса, сматра Галучи.
Један полицајац и најмање три наоружана мушкарца су наводно убијени пре него што је полиција успела да уђе у манастир. Снаге НАТО-а су на лицу места. Не знам детаље овог конкретног сукоба – шта и ко је до чега довео, али било ми је јасно када сам стигао као регионални представник УНМИК-а у Митровицу 2005. године да већина Албанаца дубоко негодује због даљег присуства Срба северно од Ибра и жели да они нестану.
Енклава Срба на северу Косова има копнену везу са ужом Србијом. Време је да се призна да напори САД и ЕУ да постигну споразум између Београда и Приштине или да Косово претворе у мирну мултиетничку државу немају ништа. Силе Квинте које су омогућиле независност Косова сада морају да се суоче са реалношћу да она неће функционисати све док се српска безбедност не врати на север и поново не постане у потпуности део Србије. Ово би могло довести до извесног ризика преостале косовске Србе јужно од Ибра. Али чак и Курти можда препознаје пословне могућности очувања културних знаменитости и места као што је Штрпце за туризам, закључује Галучи.