Србија и Балкан

Приштина против распоређивања Кфора на северу КиМ: "Онда се враћамо на стање пре 2008. године"

Бившем заменику приштинског премијера не допада се предлог Едија Раме да Кфор преузме контролу над севером Косова и Метохије
Приштина против распоређивања Кфора на северу КиМ: "Онда се враћамо на стање пре 2008. године"© Ferdi Limani/Getty Images

Ако Кфор преузме управљање севером Косова и Метохије, то би, према оцени бившег заменика премијера "Косова" Хајредина Кучија, био повратак на стање пре самопроглашења независности.

Кучи је, коментаришући изјаву албанског премијера Едија Раме поводом повећања броја припадника Кфора на северу, изјавио је да би осим "заштите границе за коју Кфор има мандат", свака промена представљала повратак Косова на стање пре 17. фебруара 2008. године и под Резолуцију Савета безбедности УН 1244, пише Теве 1.

Премијер Албаније Еди Рама позвао је, наиме, Кфор да преузме контролу на северу Косова и Метохије и оценио да би требало променити формат дијалога Београда и Приштине.

"Што се тиче севера, мислим да нема потребе да има други статус. Север треба да има статус као све друге општине. Кфору је то обавеза. Захвални смо им што штите границе Косова и у том погледу су добродошли ", одговорио је Кучи.

Уколико Кфор правно преузме север, постојао би, каже, грађанско-правни однос.

"А та грађанско-правна веза са Резолуцијом 1244 је УНМИК. Дакле, имамо оживљавање времена пре 17. фебруара 2008. године. То се ни под којим околностима не може и не сме догодити. То би било кршење граница Косова", навео је.

Кучију се не допада ни што је Рама свој предлог изнео на конференцији за штампу, уместо партнерима у Приштини директно.

"У овом случају, са Владом Косова и премијером - јер је он званични партнер. То прво мора да се каже приватно, треба нам мало партнерства, треба мало показати одакле та идеја, шта се мисли, ко су актери, које су теме, рокови и тако даље. Сматрам да треба мало да води рачуна о томе и убеђен сам да он не зна довољно о менталитету Косова. Косово не прихвата осећај патернализма, чак и ако је добронамеран. Прихватамо партнерство, партенализам мало теже", рекао је Кучи.

Каже да је такав предлог веома озбиљна тема, те да би, чак и да долази од америчког председника Бајдена, тешко био прихваћен.

НАТО је иначе у петак саопштио да ће појачати снаге Кфора на Космету.

"НАТО нам је потребан јер је граница са Србијом веома дуга и српска војска у последње време јача своје капацитете и има доста војне опреме, како из Руске Федерације, тако и из Кине", рекао је тада Курти, да би се затим суочио са критикама да је његов захтев исти као и захтев председника Србије Александра Вучић.

Новинар Астрит Гаши изјавио је, међутим, да нема ништа лоше у захтеву "Косова" за додатним трупама Кфора на северу, пренео је Дукађини.

"Не слажем се да је захтев владе за додатним трупама Кфора против интереса Косова. То је у нашем интересу. Кфор јесте дошао са Резолуцијом 12 44, али признаје границе Косова, гарантује заштиту. Тим захтевом није причињена никаква штета Косову", рекао је Гаши.

image