Завршена седница Савета Европе посвећена КиМ: Београд и Приштину вратити дијалогу
За данас је завршена седница Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ), на којој је једна од тачака дневног реда била ситуација на Косову и Метохији.
У делу седнице у којем је било речи о КиМ, закључено је да Београд и Приштина морају што пре да се врате дијалогу, као и да је то једини начин да се дође до решења.
Назив тачке седнице ПССЕ која се односи на КиМ је "Ситуација на северу Косова после недавног напада и неопходност деескалације".
На њој је посланица из Србије Биљана Пантић Пиља истакла да Срби на КиМ живе у ужасним условима, трпе терор и да је 11 одсто њих напустило КиМ од доласка Аљбина Куртија на власт.
Она је поставила питање тој институцији да ли подржава масовни егзодус једног народа.
Истакла је да за нападе на Србе и покушаје убиства који су се догодили почетком године нико није оптужен.
"Срби чекају 10 година на формирање ЗСО. Опстанак Срба је међународна обавеза, као и Бриселски споразум, али Курти одбија да то уради", рекла је Пантић Пиља.
Говорећи о недавним дешавањима у селу Бањска, Пантић Пиља је рекла да је у њима убијено троје Срба и то из близине када су се предали.
"То је била убиства. То све треба да се испита и да се изврши истрага", рекла је она и нагласила да је мир у интересу Србије и целог региона.
Посланица Елвира Ковач рекла је да је дијалог Београда и Приштине дошао до тачке усијања.
Додала је да је данашња расправа ПССЕ о скорашњим дешавањима на КиМ била објективнија него иначе, а да је Приштина, како је истакла, "патетично помињала тероризам".
At today's #UNHCR ExCom, DPM/FM #Dacic underlined that #Serbia will continue to provide a constructive contribution to the work of the @Refugees and to provide assistance and protection to displaced persons through the joint action of the @UN 🇺🇳 and interested countries. pic.twitter.com/yFwRj511Z2
— MFA Serbia 🇷🇸 (@MFASerbia) October 9, 2023
Приштина се служи разним средствима да опструише тај процес, казала је и додала да су "патетично помињали тероризам".
Према њеним речима, изразила је жаљење због дешавања на КиМ 24. септембра, те додала да је неопходна детаљна и објективна истрага која ће разјаснити шта се догодило и да је Србија отворена за сарадњу.
"Ми смо ожалили све жртве у Бањској, али тражимо детаљну истрагу", рекла је она.
Додала је да Београд води одговорну политику, а да је Србија озбиљан и одговоран партнер међународној заједници.
"Сматрамо да је регионална сарадња изузетно значајна, да се вратимо дијалогу, да су две кључне речи дијалог и компромис и нагласила сам да је и на последњем кругу 14. септембра истакнуто да је Србија конструктивна, озбиљна и да је Београд прихватио предлог ЕУ, али да га је Приштина одбила", рекла је Ковач.
Каже да је нагласила и да Србија сматра да треба јачати снаге КФОР-а на КиМ које би обезбедиле сигурност, нарочито код Срба на северу.
"Расправа је бала 'шарена' али морам да нагласим да се чуло више разумевања, била је много објективнија него раније. Више је разумевања било за Београд и српску страну", приметила је Ковач.
"Већина је тражила истрагу која је детаљна, објкективна и која би показала шта се десило", рекла је она и додала да је тзв. Косово чија делегација има статус специјалне делегације помињало "тероризам" и "некако су покушали да са неким патетичним наступима вуку причу на ту страну.
Већина посланика истакла је да и у овом сукобу има озбиљних оптужби са обе стране, да би требало да се изврши детаљна истрага, али и да је решење свега овога имплементација споразума из Брисела и Охрида.
Пољски посланик Александер Почиеј рекао је да Приштина мора да успостави ЗСО и заштити мањине и њихова права.
"Иза тога стојимо као организација. Будућност обе стране је у ЕУ", рекао је он.
Аустријски посланик Рајнхолд Лопатка рекао је да се сви слажу да треба да се затвори трајна криза у региону.
"Одговорни за нападе на северу морају да буду приведени правди, а Србија је обећала да ће учествовати у томе, што је позитивно", рекао је он.
Неки од говорника су тражили да се осуди Србија, попут представника Приштине, а неки, попут посланика из Албаније, окривили су Србију за дешавања на северу КиМ.
Заседање ће се наставити сутра.