Црна Гора корак до нове владе: Ко је добио, ко је изгубио и ко сломио зубе тврдом воћком – Србима?
Јесте у последњи час, али све су прилике да је Милојко Спајић успео да намакне већину за формирање нове, 44. владе Црне Горе и да састави оно што се пре само који дан чинило несастављивим и неспојивим.
И то какву већину - не 41, или 42 посланика, не ни 44 како је сам тврдио пре месец дана - Спајићеву владу, по најновијој рачуници, подржаће чак, како је прекјуче најавио мандатар – 49 посланика.
Дан уочи свечаног ручка који ће у Подгорици у част доласка патријарха српског господина Порфирија у Вили Горица приредити председник Црне Горе Јаков Милатовић и коме ће уз патријарха и председника присуствовати и митрополит црногорско – приморски Јоаникије, епископ будимљанско - никшићки Методије а позвани су и представници осталих верских заједница у Црној Гори, као и највиши званичници Владе и Скупштине као и сам мандатар Милојко Спајић, "светло дана" угледао је "нацрт платформе која ће служити као основ за формирање нове владе" који су јутрос објавили сви црногорски медији.
Иако није познато како је поменути нацрт јутрос изненада угледао светло дана, по њему, а по реакцијама у Подгорици, рекло би се да је реч о већ завршеном послу.
Покрет Европа сад добиће у новој влади 10 министарстава, Демократе четири, СНП – два, а двема албанским коалицијама припашће по једно министарство. По истом споразуму, место председника Скупштине Црне Горе припада Новој српској демократији, односно Андрији Мандићу из коалиције За будућност Црне Горе.
На први поглед, највећи губитник у читавом, у последњих пар дана очигледно завршеном послу, мада неке "неверне Томе" остављају могућност да се у наредних пар дана обави и фино подешавање расподеле министарстава и места по дубини, јесу Бошњачка странка и - Дритан. Мада, овде ваља имати у виду веома важну чињеницу да је "Глас Америке" пре само 24 сата објавио изјаву Милојка Спајића да су, што се Бошњачке странке тиче – "врата још отворена".
А пре само коју недељу, у добра стара времена за Бошњаке, Главни одбор ове странке на седници у Рожајама прихватио је учешће у влади, кренуло је лицитирање ко ће од страначких кадрова на коју функцију, ко ће добити које министарство.
У нацрту споразума који је јутрос у Подгорици "угледао светло", од Бошњачке странке – ни слова.
Што се тиче Абазовића и ГП УРА последњих пар дана десило се више обрта, али не и најављени састанак Спајића и Абазовића и то због тога што Абазовић, како је објављено из ПЕС-а – није показао неку "нарочиту заинтересованост". Каква је у свему рачуница тренутног техничког премијера, показаће, рекли би у Црној Гори, време које долази.
Подгорички портал "ИН4С" данас, на свој начин "изражава жаљење што у извршној власти неће бити ни г. Адријана Вуксановића, председник Хрватске грађанске иницијативе који је, наводи портал, већ обавестио знатижељно "пучанство" да његова Хрватска грађанска иницијатива (ХГИ) неће бити део власти, "уколико ЗБЦГ да подршку новој Влади Црне Горе".
"Узимајући у обзир комплетно његово политичко деловање, као и чињеницу да има искуства једино у областима 'без портфеља', уверени смо да ће Црна Гора 'издржати', а да ће се нова власт 'изборити' са чињеницом да ће, на бројне изазове, морати одговорити без 'прекаљеног', 'добронамерног' и 'честитог' Адријана у својим редовима", наводи "ИН4С" у редакцијском тексту.
Оно што је данас, међутим, важније од Абазовића и Бошњачке странке, као и ХГИ, јесте да је "британска амбасада, за разлику од амбасаде САД заузела блажи став према најавама да ће влада бити направљена гласовима коалиције ЗБЦГ".
Из ове амбасаде, наиме, данас је, на олакшање црногорске јавности заинтересоване да држава што пре добије владу, "Вијестима" саопштено да ће "Уједињено Краљевство сарађивати са новом владом у мери у којој она буде делила вредности и интересе те земље", односно "УК".
Политиколог Владимир Павићевић у изјави за РТ Балкан констатује данас да је "направљен компромис који најављује нову владу".
"Тај компромис значи да Андрија Мандић постаје председник црногорске скупштине, а да коалиција ЗБЦГ нема своје представнике у самој влади. Чланове владе имали би сви други тридесетоавгустовски победници, укључујући Дританову и странке националних заједница које то буде желеле", мишљење је Павићевића.
Он изјаву америчке амбасадорке тумачи "као поруку да се у коалициони споразум нове владе унесу гаранције прозападног курса Црне Горе".
"Будући да је коалиција ЗБЦГ прогласила мораторијум на она најтежа питања, нема препрека да се нова влада формира на основу договора који је постигнут пре два дана", каже Павићевић.
Владислав Дајковић, председник Слободне Црне Горе која је на протеклим изборима остала ван парламента, у изјави за РТ Балкан данас каже да би "формирањем владе која би била састављена на темељу изборне воље исказане 11. јуна на добитку били само грађани Црне Горе, а на губитку би биле оне западне амбасаде које су на све начине покушале да заобиђу вољу грађана Црне Горе и да наметну своје теме и своје жеље па и своје фрустрације које су условљавале господина Спајића последњих недеља да нипошто, ни по ком сценарију, не пусти у нову владу српске представнике из Коалиције За будућност Црне Горе".
"Иако сматрам да је коалиција ЗБЦГ заслужила много више позиције опет некако сматрам и да је позиције председника Скупштине као једна од три најважније у држави ипак на неки начин увертира која ће одшкринути врата и осталим представницима српског народа да заузму важне позиције у новој извршној власти у Црној Гори", мишљења је Дајковић.
Спасоје Томић, српски политичар из Црне Горе, у изјави за РТ Балкан констатује данас да је "после много натезања око формирања Владе, ипак дошло је до дефинитивног договора".
"Као што се негде и очекивало, прозападни политички субјекти су преузели извршну власт, док је коалиција ЗБЦГ добила законодавни дом и места по дубини. Велика је ствар што ће Андрија Мандић као национални Србин и председник националне српске странке бити на челу парламента. Наравно, то упркос депресији ДПС-а и лажног патриотизма који шире, не значи да ће парламент неко преселити у Чачак, већ то значи да се ствари мењају, да политички представници Срба после више деценија постају прихватљив партнер", каже Томић.
По њему, "кораци су мали" али је наш саговорник сигуран да ће се "Црна Гора у будућности вратити себи, нарочито након пописа, када се неке ствари јасно покажу".
"Као губитник из читавог процеса вероватно ће изаћи ГП УРА чија позиција у опозицији како сада ствари стоје неће бити нимало једноставна јер су део августовске већине из 2020. и по њих би било политички погубно да делују са ДПС-ом, па ће врло вероватно заузети конструктивну позицију наспрам власти уз дозирану критику, амандманска деловања па и гласања за одређене предлоге већине у парламенту. Наравно, економски аспект мора бити исто тако у фокусу и ту је подизање економске сарадње са Србијом од великог значаја и то никоме не смије сметати, већ се ствари морају сагледавати реално", речи су Томића.
Што се тиче црногорске јавности, коментари су различити а друштвене мреже од јутрос су се "усијале".
Једни тако констатују, без навођења имена, али, да се назрети о коме је реч, да "најчаснијег" у јутрос објављеном споразуму нема. Други кажу да је срамота да ЗБЦГ нема у влади, и да ће се накнадно видети "како ће све то и изгледати". Трећи су уверени, да "како је устала кука и мотика против српских представника – добро је и ово".
"Бошњаци су ван владе само због уцена и алавости Ибрахимовића, јер је себи дао велико право да уцењује Србе својим уласком и да СД уђе у владу па је добио по заслузи. Тако исто је прошао и велики србомрзац Вуксановић, сломили су зубе тврдом воћком – Србима. Андрији срећно", стоји у једном од коментара.
Има и оних који су разочарани најавом да ће Мандић бити председник Скупштине ЦГ.
"Збогом Европо, немој више чекати на нас. Све је супер, идеално, осим председника Скупштине Црне Горе. То нас враћа у 90-те. Браво Бошњаци што нисте прихватили да вас увуку у овакву владу", наводи један од коментатора на друштвеним мрежама док други пита – "Има ли ко да представља Црногорце у овој влади?"