Дрецун: Наредна недеља је пресудна за дијалог Београда и Приштине
Кључна порука премијерке Ане Брнабић на седници Савета безбедности УН је позив на помирење Срба и Албанаца, оценио је председник скупштинског Одбора за Косовo и Метохију Милован Дрецун.
"Али нико од заговорника тзв. независног Косова није обратио пажњу на идеју, што је већ постала уобичајена пракса у УН. Премијеркин наступ је, заправо, суочавање Приштине и свих чланица СБ са чињеницама, као и неспремност водећих западних држава да се суоче са истином", рекао је Дрецун за РТС.
Са друге стране, председница привремених институција у Приштини Вјоса Османи држала се фразеологије у којој је "јужна покрајина представљена као демократска држава".
"Османијева прича о наводно демократској територији, а она је за Србе претворена у логор, где су обесправљени и грађани другог реда", каже Дрецун.
Он је као двоструке аршине оценио политику западних држава према којој се захтева укидање УНМИК-а и останак Кфора на КиМ, што представља раскидање са континуитетом Резолуције 1244.
"УНМИК је на КиМ на основу Резолуције (1244), а сада се тражи укидање цивилног и останак војног присуства УН-а. У овој фази, присуство НАТО-а не би могло другачије да се реализује него преко присуства Кфора. Дакле, у питању су двоструки стандарди и политике западних земаља за које је тзв. Косово држава и желе да јој отворе простор за једнострано чланство", каже Дрецун.
Приштина жели дијалог по својим условима
Истиче да је позитивно што је извештај испред УН-а о ситуацији на КиМ указао на "страшан терор Куртијевог режима над Србима због чега нема деескалације сукоба".
Наводи да је добро и што су практично сви који су учествовали у дискусији уочили да је неопходан наставак дијалога, осим Приштине.
"Они на речима јесу за дијалог, али по њиховим условима, а то значи да се Београд казни због наводне одговорности за оно што се десило у селу Бањска, као и да се добије признање Београда. Приштина се наводно залаже за одржавање избора на северу Космета, али такође по посебним условима. Дакле, Приштина само декларативно жели деескалацију и наставак дијалога", истиче Дрецун.
Дрецун оцењује да је наредна недеља, након састанка "велике петорке" у Београду и Приштини и поруке премијерке Брнабић, пресудна за одлуку у ком ће правцу даље ићи дијалог Београда и Приштине, према новом плану западних земаља за КиМ.
Говорећи о евентуалном формирању Заједнице српских општина (ЗСО) истиче да Београд инсистира на томе да ЗСО буде формирана на основу Бриселских споразума из 2013. и 2015. године.
"То је одговор и порука Београда на нови план. Као и да се и према новом плану омогући организовање нових избора на северу Космета. Али се, такође, очекује од Београда да у потпуности примени оно што они зову споразумом, а ми предлогом. И то се нарочито односи на две кључне тачке предлога које су за нас апсолутно неприхватљиве – прихватање лажне државе Косово у међународним организацијама и ставка која подразумева да однос са Приштином успоставимо на основу принципа поштовања суверенитета и територијалног интегритета", закључује Дрецун.