Адвокат из Ниша Срђан Алексић, који је пре три године пред Вишим судом у Београду повео прве судске процесе против НАТО-а, због коришћења муниције са осиромашеним уранијумом, каже за "Косово онлајн" да је међу 3.500 људи, који су му дали овлашћења и неколико Албанаца из Призрена, Пећи и Бујановца и Прешева. Алексић каже да је највише бивших војника и полицајаца који су били на Косову 1999, а када је реч о Албанцима, у питању су људи који су живели на Косову и у општинама Бујановац и Прешево, а после рата се преселили у Немачку и Швајцарску, где су установили да су оболели од карцинома.
За све оштећене, истиче, процедура доказивања је иста. Он је уверен да ће број Албанаца који ће тражити правду бити много већи чим се кроз судске пресуде у Београду утврди да је изложеност осиромашеном уранијуму била пресудна у обољевању од најтежих болести.
"Чим се увере да уранијум убија не само Србе, него и све друге нације које живе на Косову, као и да уранијум не познаје националну припадност, и да ће оставити веома тешке последице на Косову. То сигурно знају њихови здравствени радници, људи који се баве овом темом", каже Алексић који очекује да би прве пресуде могле да буду донете већ до краја ове године.
Алексић тврди да је НАТО користећи муницију са осиромашеним уранијумом на Косову произвео радијацију која је 100 пута већа од оне у Хирошими и Нагасакију, након што су САД бациле две атомске бомбе 1945. године.
"Највише муниције са осиромашеним уранијумом је бачено у реону Пећи и Призрена, на територији на којој су боравили италијански војници и због тога они имају највеће последице. Такође, те последице има и албанско становништво из овог дела Косова, као и одређен број Срба који су тамо живели. Они су дошли у централну Србију, али су са собом донели и осиромашени уранијум, јер су га удахнули кроз воду, ваздух... Србија је сада прва по броју оболелих у Европи, а друга у свету у односу на број становника. Данас имамо више од 30.000 новооболелих сваке године и 15.000 преминулих", каже Алексић.
Адвокат из Ниша прецизира да је у процесу који се води пред Вишим судом у Београду укупно 35 тужби, од чега су две поткрепљене анализама које су рађене у Италији.
"За двојицу оштећених смо урадили комплетне медицинске анализе у Торину, у лабораторији која је радила налазе за италијанске војнике. Ти налази се не само преклапају, већ је код пуковника Стојчића откривено 500 пута више осиромашеног уранијума од дозвољене границе. Такође, код њега је откривено присуство 21 тешког метала. Преминуо је прошле године. Осиромашени уранијум остаје за вечност. И Албанцима и Србима", каже Алексић и наводи да последице нису само добијање канцера, већ и стварање неплодности и код мушкараца и код жена, али и аутоимуне болести код деце.
Она напомиње да у Врању има велики број деце оболело од аутоимуних болести, а да их има све више и на Косову.
"Надам се да ћемо сви да схватимо колико је осиромашени уранијум штетан", поручује Алексић који је са италијанским адвокатом Анђелом Тартаљом прошле недеље у Бања Луци договорио да заступају и око 2.000 грађана Републике Српске, из Хаџића и Хан Пјеска који су оболели након НАТО бомбардовања 1995. године.
Тартаља је до сада успео да по истом основу у Италији добије судске процесе за више од 350 италијанских војника, који су оболели након учешћа у мировним мисијама у БиХ, Косову и Сомалији.