Словенија је снажан заговорник уласка Србије у Европску унију, изјавио је бивши премијер Словеније и лидер Словеначке демократске странке Јанез Јанша и истакао да постоје чланице ЕУ које се декларативно залажу за проширење на Балкан, али не знају како да се са тим изборе.
Када је реч о дијалогу Београда и Приштине, Јанша сматра да је тачан утисак да ЕУ губи контролу над преговорима Београда и Приштине и наводи да само комбинованим напорима, где је циљ да нема губитника и да сви имају користи од коначног споразума, може да дође до доброг исхода, "уз велики труд и уз много политичке воље и финансијских инвестиција".
Јанша је за "Јуроњуз Србија" рекао да је Словенија за време свог другог председавања ЕУ пре две године поставила европску перспективу земаља Западног Балкана као приоритет и покушала да одреди временски распоред за улазак у ЕУ земаља из региона, али у томе није успела и трећина држава-чланица се томе успротивила из различитих разлога и са различитим изговорима.
Он је навео да је данас још актуелан део разлога и изговора ЕУ када је реч о пријему држава из региона.
"Постоје неке земље чланице ЕУ са Запада које се декларативно слажу, али искрено говорећи, не знају како да се изборе са тим питањем", рекао је Јанша.
На питање да ли верује, упркос различитим политичким изјавама, да ЕУ стварно жели да интегрише нове земље, односно земље Западног Балкана, Јанша каже да постоје различита мишљења унутар ЕУ.
"И они који вас не желе у ЕУ, а то не желе отворено да кажу, стварају бирократске препреке. Отварање и затварање поглавља, пребројавају колико закона треба да промените и тако даље. То је нешто што није потребно у овом тренутку", сматра Јанша.
Када је реч о земљама Западног Балкана и Источног партнерства, његово мишљење је да би Брисел требало да има исти приступ као и за време првог великог уласка нових чланица, чега је и Словенија била део.
"Тада смо морали да испунимо неке услове и неке стандарде, али приступ је био стратешки, а не бирократски. Да је тада приступ био бирократски, неке земље које су тада ушле у чланство данас би и даље биле изван ЕУ. Дакле, то је оно што није добро код садашње ситуације", напоменуо је Јанша.
"Јефтинији су ван ЕУ"
Каже и да, нажалост, постоје и прагматични разлози оних који се противе проширењу, а које истичу они који су у западном делу Европске уније.
"Да будем потпуно искрен, за време тих разговара пре две године, када смо настојали да убедимо наше колеге у ЕУ да је потребан прецизан план проширења ЕУ на Западни Балкан, један од либералних премијера рекао је: 'Због чега вам је толико стало да их уведете у Унију, овако су јефтинији. Њихови квалификовани радници долазе у наше земље да раде, јефтинији су од наше радне снаге, зашто вам је толико стало до тога?'. Нисам био шокиран, јер нисам од јуче, али сам свеједно био изненађен што неко то тако отворено говори, истина не на званичним састанцима, већ у холу, и то у присуству значајног броја људи", навео је Јанша.
Одговарајући на питање да ли има утисак да ЕУ губи контролу над преговорима Београда и Приштине, Јанша је рекао да сматра да је тај утисак тачан и да за то постоје два разлога.
"Прво, постоје разна нерешена питања на Западном Балкану и ни Европска унија ни шира међународна заједница није довољно смела, снажна и мудра да проба да их реши, не само једним преговорима, него координисаним подухватом, да га тако назовемо. Други разлог је тај што ни ти преговори, без тог координисаног приступа, нису довољно снажно повезани са процесом приступања ЕУ", рекао је Јанша.
Додаје да је пре неколико година одлучио да не прати све појединости преговора јер је, како каже, видео да има споразума који нису спроведени и нових договора који се не примењују.
Оценио је да разговори морају да буду искренији, без, како је навео, "забрањених питања о којима се не сме преговарати, јер је јасно да пут којим идемо данас не доноси резултате".