Србија и Балкан

Дачић: "Косово" никад неће постати чланица ОЕБС-а

Србија се никада неће сложити да Косово постане члан организације, поручио је шеф српске дипломатије
Дачић: "Косово" никад неће постати чланица ОЕБС-а© Tanjug/NEMANJA JOVANOVIĆ

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић истакао је, у интервјуу за "Косово онлајн", да Косово никада неће постати чланица Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС), јер се у тој међународној институцији одлуке доносе консензусом, а Србија се с тим никада неће сложити.

На питања очекује ли да ће регион, и односи Београда и Приштине бити на дневном реду Савета министара ОЕБС-а, с обзиром на акутна жаришта у свету и хоће ли у Скопљу указати на актуелну ситуацију на КиМ, Дачић је одговорио потврдно нагласивши да је то "саставни део оног што говоримо".

"Ми се тиме стално бавимо, пошто је у Бечу седиште ОЕБС-а, на сваком састанку се и о томе расправља. Ми осуђујемо одлуку да се не дозволи гласање на српским изборима на Косову, зато што је то апсолутно супротно свему ономе што смо се договарали Бриселским споразумом", истакао је.

Како је рекао и после Бриселског споразума организовани су избори, и да је ово одбијање сада очигледна намера Куртијевог режима да одбије све што има било какве назнаке договора, и да тиме покаже да су они независна држава и да једино о чему могу да разговарају са нама јесте да признамо Косово, што је за нас апсолутно неприхватљиво.

"Наравно на Косову постоји и мисија ОЕБС-а. Ми од њих тражимо да буду објективни, статусно неутрални и да дају допринос заштити Срба који тамо живе", истакао је.

На констатацију да је било више покушаја да се Косову омогући чланство у ОЕБС-у, Дачић подсећа да је било вербалних изјава, нарочито од Албаније.

"Оно што је добро код ОЕБС-а јесте да Косово никада не може да постане члан те организације, јер је за то потребан консензус, а Србија се никада неће с тим сагласити. Начин одлучивања је такав да се одлуке доносе једногласно. То значи да би Србија требало да се сложи с тим, а Србија се с тим никада неће сложити. То је апсолутно немогуће", истиче.

Оцењује да је ОЕБС нажалост постао организација у којој постоји велико неслагање и имајући у виду начин одлучивања и функционисања, а и да је то организација која је настала из потребе да се превазилазе конфликти између два блока у то време, па је уведен принцип одлучивања консензусом, те је због тога готово немогуће доносити било какве важне одлуке, које се тичу безбедности на том простору који се протеже од Ванкувера до Владивостока.

"Има много нерешених питања која су важна за функционисање организације, као што је питање буџета, избора нових руководилаца неколико важних сегмената ОЕБС-а, као што је питање генералног секретара, шефа ОДИХР-а, високог комесара за људска права, изасланика за слободу медија. Све је под знаком питања шта ће се уопште моћи усагласити у наредним данима", каже српски шеф дипломатије.

Подсећа да је дозвољен прелет руском министру Сергеју Лаврову, што значи, да ће то бити промењена ситуација у односу на прошли министарски састанак у Пољској, где није био позван. То је урађено из потребе да сви заједно седну и пробају да донесу одређене закључке који би били компромисни", наглашава.

"Конфликти који постоје, велико неповерење, затим блокада рада одређених институција, у оквиру ОЕБС-а доводе до тога да се поставља питање да ли уопште може да делује ова организација", истакао је Дачић.

Како је подсетио, та организација требало би да буде институција која има за циљ превенцију конфликата и као једна платформа за дијалог између различитих страна. 

"То се сада уопште не користи и доводи се у питање сама суштина и разлог постојања једне такве организације. Србија ће наравно бити конструктивна", каже он.

На питање да ли мала земља као што је Малта може да избори концензус током свог председавања, Дачић каже да су биле још неке земље у игри.

"Није постојала сагласност једног или другог дела хемисфере. Можда је Малта била неко компромисно решење прихватљиво и за једне и друге. Величина земље није толико битна колико је битно да ли постоји политичка воља да се води дијалог", додаје.

image