Мијачић: Враћањем споменика амбасаде признале грешку, српска страна очекује извињење
Координатор Радне групе Националног конвента о Европској унији за поглавље 35, Драгиша Мијачић, изјавио је данас, поводом враћања споменика српским војницима страдалим у ратовима од 1912. до 1918. година на старо место на православном гробљу у Приштини, да су овим чином француска и немачка амбасада признале да су погрешиле, и да српска страна сада од њих очекује и извињење.
Мијачић је за Танјуг истакао да је измештање споменика српским ратницима из ратова 1912-1918. године био скандалозан и нецивилизацијски чин.
"Тај поступак је урађен нешто пре церемоније која је организована за време Дана примирја, нешто пре 11. новембра, тада смо приметили да плоча више није на месту на ком је била раније. Та плоча је измештена на иницијативу француског амбасадора, касније је подржана и од стране немачког амбасадора који су заједнички имали ту церемонију 11. новембра. О измештању плоче није била обавештена Српска православна црква, нити било који други српски органи", навео је Мијачић.
Он је додао да су, како би ову тему "држали високо" у јавном простору, покренули петицију везану за враћање споменика и у оквиру те петиције тражили су и да се француски и немачки амбасадор извине за своје поступке.
"Поред ове петиције, морам да напоменем да су многи интелектуалци, чак и Српска интелектуална заједница која живи и ради у иностранству, потписали једно заједничко писмо. Ту је било и неколико јавних иступања знаменитих интелектуалаца, новинара, па чак и страних официра", рекао је он.
Мијачић је истакао да верује да је то помогло да се створи критична маса која је извршила притисак, пре свега на немачку и француску амбасаду, да се плоча врати на своје првобитно место.
Додао је да приштинске власти нису играле важну улогу у целом овом инциденту.
"Они су поступили донекле противправно, јер француски амбасадор није имао правну могућност да наложи измештање те плоче, та плоча није у власништву француске владе. Том плочом управља Српска православна црква", појаснио је Мијачић.
Ипак, он је нагласио да још није стигло званично саопштење француске амбасаде у Приштини, као ни немачке амбасаде које је подржала француске захтеве.
"Ми се искрено надамо да ће доћи до таквог једног извињења, да покажу једну људску димензију за овај нецивилизацијски чин", навео је он.