Србија и Балкан

Република Српска спрема закон о имунитету: "Порука Шмиту - ти си овде ништа"

Закон предвиђа ретроактивну примену, односно односи се на кривичне или парничне поступке који се против званичника РС воде почевши од 1. августа 2021. године, односно од дана кад је Шмит преузео дужност
Република Српска спрема закон о имунитету: "Порука Шмиту - ти си овде ништа"© FOTO TANJUG/ FOTO SRNA/ BORISLAV ZDRINJA/ bg

Република Српска припрема закон којим ће биране представнике народа заштитити од самовоље нелегитимног високог представника Кристијана Шмита.

Закон који даје имунитет званичницима односно онемогућава да они одговарају за поступке у оквиру својих дужности, пред посланицима ће се, пише Радио Слободна Европа, наћи 12. децембра.

То значи да посланици у Скупштини РС, чланови Владе РС, председник и два потпредседника, ни делегати у Већу народа РС између осталог, уколико буде усвојен овај закон, кривично или грађански неће бити одговорни за гласање за законе, одлуке или потписивање указа.

Управо за то се тренутно терете председник РС Милорад Додик и в.д. директора Службеног гласника РС Милош Лукић, против којих се у Суду БиХ води поступак за непоштовање одлука високог представника.

Додику, наиме, прети затворска казна у трајању до пет година затвора и забрана рада у свим јавним институцијама и предузећима, због тога што је потписао указе којима се омогућује ступање на снагу закона у РС о непримењивању одлука високог представника у БиХ и одлука Уставног суда БиХ.

Те законе, усвојене у Скупштини РС, претходно је високи представник у БиХ Кристијан Шмит поништио 1. јула ове године. Тад је, користећи Бонска овлашћења, наметнуо и измене Кривичног закона БиХ којима је неспровођење одлука високог представника дефинисао кривично дело.

Амерички Радио Слободна Европа, консултовао је око овог питања, кога другог до Америчку амбасаду у Босни и Херцеговини.

Ово дипломатско представништво, наравно, није задовољно покушајем Републике Српске да омогући бираним представницима да без претњи кривичним пријавама, раде оно за шта их је народ изабрао.

Нацрт закона о имунитету они оцењују као "јасан покушај да се Милорад Додик и званичници у власти Републике Српске (РС) заштите од одговорности за било какве нелегалне радње које су починили или ће починити".

У Амбасади САД у БиХ за Радио Слободна Европа (РСЕ) кажу и да ће Закон о имунитету РС "омогућити већу корупцију и злоупотребу власти од стране званичника РС", те да није у складу са међународним стандардима.

"Његово усвајање значило би да се међународне правне норме не примењују у РС и да се подрива владавина закона", пожалили су се из амбасаде и позвали посланике да нацрт закона не усвајају.

У Нацрту закона који се Американцима никако не допада, високи представник је дефинисан као "лице које није именовано за високог представника у складу са Анексом 10 Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини". Власти Републике Српске, наиме, не признају Шмита јер његово именовање није потврдио Савет безбедности Уједињених нација.

Закон, што је можда најболније за покровитеље лажног високог представника, предвиђа ретроактивну примену, односно односи се на кривичне или парничне поступке почевши од 1. августа 2021. године, односно од дана кад је Шмит преузео дужност

У претходном Закону о имунитету РС, који је, како пише Радио Слободна Европа наметнуо 2002. године тадашњи високи представник Педи Ешдаун,  од кривичног и грађанског поступка ослобођени су посланици и делегати у Већу народа РС, а од грађанске одговорности председник и потпредседници РС, те ентитетски премијер и министри у Влади РС.

Текст Нацрта у скупштину је упутила група посланика, а потписник захтева за скупштинску расправу је посланик Уједињене Српске у Скупштини РС Костадин Васић.

Васић за РСЕ наводи да је предложени закон "реакција на однос Федерације БиХ и странаца у односу на Републику Српску, као и хајку која се диже на високе функционере из свих странака и Владе РС".

"Наравно да Република Српска мора да се заштити, да заштити свог председника, члана Председништва (БиХ) и све остале функционере који обављају дужност и на нивоу БиХ и на нивоу РС", одговорио је Васић на питање америчког медија да ли се закон предлаже због процеса против Додика.

Професор уставног права Шукрија Бакшић каже да се ентитетски закони, попут овог о имунитету не могу примењивати пред судом БиХ, па тако не важе ни за поступак који се води против Додика.

"Е сад, овде је интересантно даље пратити ситуацију како ће се понашати и Суд БиХ, како ће се понашати високи представник. Ово је, практично, још један изазов високом представнику у смислу 'ти си овде ништа, ти си безвезе овде и ми те не признајемо'", каже Бакшић за РСЕ.

Костадин Васић навео је да постоји већина у Скупштини РС да текст Нацрта буде усвојен.

Министар правде РС Милош Букејловић, за Јавни медијски сервис, Радио Телевизију Републике Српске, навео је да ће Закон о имунитету РС ићи у редовну процедуру, што подразумева и јавну расправу о чијој дужини ће такође да одлучи Скупштина РС.

image