Србија и Балкан

Детаљи Бриселске декларације: План раста за Западни Балкан вредан шест милијарди евра

Од земаља региона очекује се да што пре остваре напредак у правцу пуне усклађености са спољном политиком ЕУ, укључујући и увођење рестриктивних мера према Русији
Детаљи Бриселске декларације: План раста за Западни Балкан вредан шест милијарди евра© Christian Ernhede/Getty Images

Главне теме предстојећег самита лидера ЕУ и Западног Балкана 13. децембра у Бриселу биће нормализација односа Београда и Приштине, усклађеност Србије са спољном политиком ЕУ и план економског раста региона, сазнаје РТС.

Очекује се да истовремено буде усвојена декларација која ће потврдити перспективу чланства Западног Балкана у ЕУ и посвећеност земаља региона реформама и вредностима Европске уније.

Србију ће на састанку представљати премијерка Ана Брнабић.

"ЕУ подржава пуноправно чланство Западног Балкана у ЕУ и позива на убрзање процеса приступања, заснованог на веродостојним реформама, строгим и фер условима и принципу сопствених заслуга, што је у нашем заједничком интересу", наводи се у нацрту декларације у коју је РТС имао увид.

У тексту је поновљена формулација са недавног самита ЕУ у Гранади, по којој је "проширење ЕУ геостратешка инвестиција у мир, безбедност, стабилности и просперитет" континента.

Шта се очекује од Београда и Приштине?

Од Београда и Приштине ЕУ очекује конструктиван ангажман у дијалогу и брз напредак у нормализацији односа, што је "критично за безбедност целог региона", наводи се у декларацији.

"Позивамо партнере да у потпуности примене Споразум о путу ка нормализацији без одлагања и предуслова. Очекујемо да наставе са напорима за деескалацију ситуације и да се уздрже од једностраних акција које могу да изазову нове тензије и насиље", пише у тексту.

У тексту декларације ЕУ тражи од партнера на Западном Балкану да поштују основне европске вредности и принципе, покажу посвећеност демократији, темељним правима и владавини закона.

"Наглашавамо важност одрживих и иреверзибилних резултата у реформи владавине права, демократских институција, економије и јавне управе", поручују лидери ЕУ.

Једна од кључних тема самита и предложене декларације је усклађеност са спољном политиком ЕУ, уз оцену да је "бити уз ЕУ у контексту руске агресије на Украјину јасан знак стратешке оријентације, данас важнији него икад".

"Док јачамо сарадњу са Западним Балканом, тражимо од земаља региона да што пре остваре напредак у правцу пуне усклађености са спољном политиком ЕУ, укључујући и увођење рестриктивних мера према Русији", стоји у тексту декларације. 

ЕУ да припреми терен за чланство Западног Балкана

У декларацији се истиче намера ЕУ да "припреми терен" за чланство Западног Балкана и понуди неке од предности већ у фази приступања:

"ЕУ ће испитати додатне мере које могу да воде ка поступној интеграцији Западног Балкана, користећи законске механизме који су већ  на располагању."

Лидери ЕУ наводе да су "примили на знање предлог Плана раста за Западни Балкан", који треба да омогући економско приближавање Западног Балкана ЕУ.

У декларацији се истиче да је услов за примену плана усклађивање региона са правилима Заједничког тржишта ЕУ и отварање релевантних сектора привреде за суседе, односно довршавање заједничког регионалног тржишта.

План вредан шест милијарди евра

План за раст Западног Балкана вредан је шест милијарди евра и подразумева постепено укључивање привреда региона у заједничко тржиште ЕУ. Међутим, примена плана и коначни износ средстава зависиће од ревизије заједничког вишегодишњег буџета ЕУ, који још није добио зелено светло земаља чланица.

Нацрт декларације самита истиче сарадњу и подршку ЕУ у области енергетике и учешће региона у заједничким набавкама гаса и других енергената.

Наводи се да ће од следеће године визна либерализација важити за све грађане региона и поздравља напредак земаља Западног Балкана на усклађивању са визном политиком ЕУ.

image