Србија и Балкан

Хоће ли све четири српске општине добити Албанце градоначелнике - и шта даље?

Резултати претходних локалних избора потврђују овај закључак, али колика би била легитимност тако изабраних челних људи
Хоће ли све четири српске општине добити Албанце градоначелнике - и шта даље?© Зоран Шапоњић

Четири општине на северу Косова и Метохије у којима су Срби апсолутна већина, могле би већ 18. децембра  добити градоначелнике – Албанце. На ово сасвим извесно упућују најновије изјаве из ЦИК "Косова" према којима "нови градоначелници у Северној Митровици, Лепосавићу, Зубином Потоку и Звечану могу бити изабрани без обзира на одзив бирача".

Ваљмир Елези, портпарол ЦИК "Косова" појаснио је да "закон о општим изборима и закон о локалним изборима не ограничавају колика би требало да буде излазност гласача у некој општини да би резултат могла да овери централна изборна комисија".

ЦИК "Косова", закључио је Елези, овериће резултате локалних избора на северу КиМ 18. децембра какви год они били. Он је додао и да на гласачким листићима може бити само један кандидат и да ће и у том случају избори бити валидни.

Иначе, ЦИК "Косова" пре три дана је установила план за организовање избора на северу КиМ, одређени су рокови за пријаву политичких субјеката и кандидата као и за именовање општинских изборних комисија и остале изборне радње.

Из Српске листе, одмах пошто је Вјоса Османи расписала изборе у четири општине, саопштено је да ова партија неће на њима учествовати, као и да њихови гласачи који, како су саопштили, "чине 95 посто бирача на северу КиМ неће изаћи на бирачка места". Из Српске листе нису учествовали на консултацијама које је организовала Вјоса Османи, а и представници Срба који су се појавили на овим консултацијама саопштили су да није време за овакве изборе.

За градоначелнике општине могу да добију Албанце

Резултати претходних локалних избора на КиМ који су одржани у октобру 2021. године потврђују закључак да би четири општине могле да добију градоначелнике Албанце, али, упућују и на то колика би била легитимност тако изабраних челних људи општина.

Тако је октобра 2021. у Северној Митровици победио Милан Радојевић са 91,12 посто, односно 10.833 гласа, док је Ердан Атић из једне грађанске иницијативе имао 8,8 посто, односно 1.056 гласова. У Лепосавићу, Зоран Тодић имао је 9.065 гласова, односно 97,85 посто, док је Шаћир Хетеми из ПДК добио 199 гласова, односно 2,15 посто изашлих. У Зубином Потоку Срђан Вуловић победио је са 3.225 гласова, односно 83,5 посто, док је Ћеркин Весељи успео да сакупи 259 гласова, односно 6,7 посто. У Звечану, победио је Драгиша Миловић са 98,4 посто гласова, а у локалном парламенту Српска листа  освојила је 18 одборничких места а ДПК тек једно.

По објављеном плану ЦИК "Косова" чланови и председници ОИК требало би да су већ именовани, али, и даље, није до краја јасно где ће избори бити одржани јер је 18 од укупно 23 бирачка места у Северној Митровици, рецимо, у две школе које су у српском образовном систему па је отворено питање да ли ће руководства школа добровољно предати просторије за одржавање избора.

Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић оценио је ових дана да избори на северу "немају никаквог смисла" и да су "осуђени на пропаст".

"Никаквим уценама и претњама Приштина неће успети да заплаши Србе који су напустили "косовске" институције, јасно поручивши да је једини пут за повратак формирање Заједнице српских општина и укидање противправних и једностраних одлука о таблицама", рекао је Петковић.

Више питања него одговора

У овом тренутку, када се говори о изборима на северу КиМ, много је више питања него одговора. Нека од њих су да ли су локални избори на северу КиМ део пакета преговора који данима трају у Бриселу и чије се финале очекује у недељу увече или понедељак ујутру када би у седишту ЕУ требало да се састану председник Србије Александар Вучић и премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти. Отворено је и питање у којој мери избори на северу могу погоршати и онако ровито стање, довести можда до инцидената, као и шта ће се дешавати после избора и избора Албанаца за председнике општина у којима су Срби апсолутна већина.

Неки од политичких аналитичара који су ових дана коментарисали заказано гласање на северу КиМ оценили су да избори, па самим тим и нови градоначелници неће имати никакав легитимитет.

Изборна кампања по одлуци ЦИК "Косова" требало би да почне 8. и да траје до 16. децембра.

Премијер Курти на дан када је ЦИК у Приштини одредила рокове за изборне радње на северу КиМ рекао је да ти избори "морају бити одржани", а да Заједница српских општина "неће бити формирана".

image