Ухапшени бивши директор ОСА БиХ Осман Мехмедагић "Осмица" и председник Суда БиХ Ранко Дебевец
У Сарајеву су данас ухапшени Ранко Дебевац, председник Суда Босне и Херцеговине и Осман Мехмедагић "Осмица", бивши директор Обавештајно-сигурносне агенције БиХ, саопштено је из Тужилаштва БиХ.
"По наредби поступајућег тужиоца Тужилаштва БиХ, полицијски службеници Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА), у поподневним сатима, лишили су слободе Дебевец Ранка, председника Суда БиХ и Мехмедагић Османа, бившег директора Обавештајно-безбедносне агенције (ОСА-ОБА) БиХ. Наведена лица сумњиче се за кривична дела злоупотребе положаја, повезана са другим кривичним делима из Кривичног закона БиХ. У интересу предмета у овом тренутку не можемо давати више детаља или информација", наводи се у саопштењу главног државног тужиоца Миленка Кајганића.
Министар безбедности у Савету министара БиХ Ненад Нешић потврдио је раније данас за медије у БиХ да су у Сарајеву ухапшени Дебевец и Мехмедагић.
Нешић је рекао да су обојица ухапшени због злоупотребе службеног положаја, а медији спекулишу да је у питању прислушкивање одређених политичких субјеката.
Медији су пренели да је председник Суда БиХ Дебевец ухапшен у једном сарајевском ресторану док је био у друштву актуелног директора ОСА-е Алмира Џуве.
Иначе, амерички Стејт Департмент је недавно увео нове санкције Осману Мехмедагићу, које подразумевају додатне забране уласка у САД и пооштравање визне политике.
У саопштењу Стејт департмента се наводи да Мехмедагића јавно терете за умешаност у значајну корупцију.
"Мехмедагић је сарађивао са криминалним мрежама и злоупотребљавао свој јавни положај да би се обогатио. У оквиру ове акције одређена је и његова супруга Амела Мехмедагић Шеховић", наводи се, између осталог, у саопштењу Стејт департмента.
Додаје се да је америчко Министарство трезора раније оптужила Мехмедагића "за саучесништво у корупцији у вези са западним Балканом, или директно или индиректно укључено у корупцију, укључујући корупцију од стране, у име или на други начин повезану с владом на западном Балкану, или садашњег или бившег владиног службеника на било којем нивоу власти на Западном Балкану, као што је проневера јавне имовине, експропријација приватне имовине за личну добит или политичке сврхе, или подмићивање".