Србија и Балкан

Није магла, него смог: Делови Београда без свежег ваздуха, највеће загађење у Чачку

Када је ваздух јако загађен, као што је данас случај у појединим градовима у Србији, треба поштовати препоруке стручњака
Није магла, него смог: Делови Београда без свежег ваздуха, највеће загађење у Чачку© Milan Maricic/ATAImages

Као и претходних дана и овог јутра је јако загађење на мерним местима у Београду на води, Земуну, Омладинских бригада на Бежанијској коси, Лазаревцу, Обреновцу. Разлог за оволико загађење је превисока концентрација ПМ 2,5 честица.

Према подацима портала Ер-вижуал убедљиво најзагађенији град у Србији по овом параметру је Чачак.

Најзагађенији велики градови на свету су Лахоре (Пакистан) и Делхи (Индија). На трећем месту је овог јутра Сарајево. Београд је на 16. позицији.

Препоруке надлежних

Када је ваздух јако загађен, као што је данас случај у појединим градовима у Србији, треба поштовати препоруке стручњака.

Ако волите да брзо ходате или трчите у природи, данас би то ипак требало прескочити.

"Скратити дужину и смањити интензитет напорних активности. Правити чешће паузе у свим активностима у спољашњој средини", наводи се у препоруци на сајту Градског завода за јавно здравље Београда, посвећеној квалитету ваздуха.

Осетљивим категоријама становништва саветује се да вежбају у затвореном простору.

Не треба отварати прозор када је квалитет ваздуха оцењен са "загађен" или "јако загађен".

Концентрација загађујућих материја је највећа у периоду грејне сезоне, у вечерњим, ноћним и јутарњим сатима.

Тада је пожељно проветрити просторије неколико пута у току дана, и за то бирати периоде када је очекивано концентрација загађујућих материја најнижа, а то је оквирно између 11 и 15 часова.

Ако сте мислили да вам хируршке маске могу помоћи, то није тачно. Оне помажу да се смањи иритација дисајних путева, али честице ПМ 10 продиру и кроз такве маске.

Поједина истраживања указују на заштитне ефекте одређене хране.

Препорука је да се у загађеним подручјима узима храна богата Бе-витаминима, витаминима Це и Е, затим омега-3 масним киселинама, што се везује са антиоксидативним и антиинфламаторним својствима ових састојака.

И сами доприносимо загађењу, због начина на који грејемо станове или зато што возимо аутомобиле. Можемо допринети смањењу загађења тако што ћемо користити градски превоз.

Шта су суспендоване честице – ПМ
Индекс загађености ваздуха формира се на основу испитивања концентрације шест главних загађивача: честица у ваздуху ПМ 2,5 и ПМ 10, угљен-моноксида, сумпор-диоксида, азот-диоксида и озона у нивоу земље.

Честице од 2,5 микрона (ПМ 2,5) су најопасније јер су најмање.

Настају сагоревањем фосилних горива – ауспуси аутомобила, грејање на дрва и угаљ.

Лако продиру у тело људи и, уколико се наталоже, могу изазвати кардиоваскуларне проблеме и проблеме дисајних органа.

image