ЗСО није Куртијев статут већ обавеза проистекла из Бриселског договора
Коментаришући изјаву премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија да ЕУ и САД треба да уведу санкције Србији, посебно њеном председнику Александру Вучићу, не би ли признао лажну државу, односно да ће он сам написати "модеран европски нацрт статута" Заједнице српских општина, Слободан Зечевић, из Института за европске студије, каже да је нико не може да диктира нешто што није у складу са оним што је већ поптисано, те да овакво Куртијево понашање неприхватљиво.
"ЗСО је резултат преговора између албанске стране, српске државе и ЕУ и није унилатерални акт већ је произашао из дијалога. Не може ниједна страна да диктира нешто што није у складу са оним што је испреговарано. То није Куртијев статут, него ЗСО проистиче из Бриселског споразума којим се Заједница и дефинише. Нико не може да изађе из тог оквира. Или пак може, али се онда каже да се све поништава и креће поново у нове преговоре око тога шта је ЗСО", истакао је Зечевић.
Политички аналитичар Дејан Милетић сматра да Курти најновијом игром само покушава да што је могуће више одложи своје обавезе, а да у међувремену створи немогуће услове за наш народ.
"Не видим да ЕУ има механизме који ће притиснути Куртија. Он добровољно неће ништа учинити, а уколико и учини неки корак, то ће бити само да се створи илузија да се нешто помера ка формирању ЗСО. И ова последња изјава томе служи", прецизира Милетић.
Куртијев "нови план" је одговор на позив посредника у дијалогу Мирослава Лајчака, који је рекао да до краја јануара треба да се спроведе формализација споразума Београда и Приштине.
Бивши дипломата Зоран Миливојевић каже да тај рок није реалан и да га треба посматрати у контексту унутрашњих потреба ЕУ, односно бриселских избора.
"То није реално, зато што је Србија била јасна и изразила резерве на директан начин – у писаној форми. Уколико желе деблокаду и процеса дијалога, али и деескалацију стања на КиМ, онда би морали да реагују на активан начин, јер је јасно да је за Србију неприхватљиво оно што је изразила и овом резервом, а то су делови у Охридском споразуму који имају елементе државности за тзв. Косово", закључио је Миливојевић.