Ниш оборио свој рекорд у загађености ваздуха: Концентрација опасних честица 10 пута већа од граничне
Према подацима Републичке агенције за заштиту животне средине, Ниш је синоћ оборио сопствени рекорд загађености ваздуха од почетка овогодишње грејне сезоне.
Концентрација ПМ2,5 честица, невидљиве голим оком и величине три одсто пречника људске длаке, које представљају озбиљну претњу за најдубље делове плућа, у 20 сати износила је 262,62 микрограма по метру кубном.
Према члану 19 из Уредбе о условима за мониторинг и захтевима квалитета ваздуха ("Сл. гл. РС", број 11/10, 75/10 и 63/13) Републике Србије, иако је гранична вредност изложености за суспендоване честице ПМ2,5 износи 25 µг/м3, док толерантна вредност износи 30 µг/м3.
Концентрација ПМ10 честица, које су четири пута веће од ПМ2,5 честица, у 22 часа износила 304,99 микрограма по метру кубном, док стручњаци тврде да концентрација суспендованих честица тешких метала (олова, арсена, кадмијума и никла) не би смела да прелази 50 микрограма по метру кубном да би се ваздух сматрао чистим.
Неславни рекорд Ниш је до сада држао 24. децембра када је измерено 289,89 микрограма по метру кубном ПМ10 честица и 255,35 микрограма ПМ2,5 честица.
Екстремно загађење на југу Србије трајало је јуче од 16 часова, до рано јутрос када се стање поправило.
Јутрос у пет сати концентрација ПМ10 честица износила 55,61 микрограм, а ПМ2,5 честица 50,05 микрограма.
Разлог за екстремно загађење ваздуха у Нишу, према речима струке, треба тражити у чињеници да се индивидуалним ложиштима загрева 50 одсто домаћинстава и да у граду постоји велики број установа које за грејање још користе лож уље, мазут и угаљ.
Лекари саветују да се у најзагађенијим деловима дана боравак на отвореном сведе на минимум, посебно када су у питању старије особе, децу, труднице и особе са хроничним болестима дисајних органа.
Повећане концентрације честица ПМ10, према речима лекара, представљају опасност за здравље људи, а још већу опасност представљају честице величине 2,5 микрона јер могу да дођу до најдубљих делова плућа.
У току прошле недеље, на многим листама најзагађенијих градова у свету нашли су се Београд, Сарајево и Скопље, међутим, поједини активисти скрећу пажњу да податке треба узимати са резервом, јер се иза мерења често налазе апликације које се заправо баве продајом сензора за мерење квалитета ваздуха и уређаја за пречишћавање ваздуха.