Србија и Балкан

Дачић: Велики притисак на Србију због Космета у фебруару

Шеф српске дипломатије упозорава да ће се од Србије тражити значајни уступци у вези с КиМ, оцењујући да је увођење политичке нестабилности у Србији део те приче
Дачић: Велики притисак на Србију због Космета у фебруару© FOTO TANJUG/ TANJUG VIDEO/ bs

Министар спољних послова и лидер Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић изјавио је да се може очекивати да ће се у фебруару концентрисати притисак на Србију о питању Косова и Метохије будући да се у европским круговима процењује да ће Европска комисија, односно тамошњи органи, до марта завршити рад јер следе европски избори.

"Тако да се може очекивати да ће се управо у фебруару и марту концентрисати тај притисак с различитих страна, који ће пре свега бити усмерен ка томе да Србија направи значајније уступке када је реч о Косову и Метохији, имајући у виду да је и председник Александар Вучић рекао да ми не пристајемо на чланство Косова у УН и да нема независности Косова", рекао је Дачић у интервјуу за Танјуг.

Додао је да притисцима у вези с КиМ доприноси и увођење политичке нестабилности у Србији, оцењујући да су то различити делови једне исте приче.

Коментарисао је и настојање да се у поглавље 35 уврсти Охридски споразум, у коме има тачака које Београд не прихвата, рекавши да не може да постане обавезујуће нешто на шта Србија није пристала.

Шеф српске дипломатије је говорио и о безбедносној ситуацији о којој је расправљано и на седници Бироа за координацију служби безбедности на чијем је челу.

"Биро за координацију служби безбедности оценио је недавно да је безбедносна ситуација у Србији стабилна, без обзира на демонстрације током којих су присталице опозиције покушале насилно да уђу у државне институције, односно у Стари двор, а главне поруке које су са седнице Бироа упућене биле су поруке мира и да сви проблеми треба да се решавају у оквиру институција", рекао је Дачић.

Оценио је да ником не иде наруку то што се дешава зато што се тако наноси глобална штета Србији и све то може да утиче на инвестиције, туризам и све друге претпоставке за даљи развој.

Упитан да ли сматра да протести опозиције имају везе искључиво с београдским изборима, за које листа "Србија против насиља" тврди да су покрадени, или има везе и са КиМ, будући да је било речи да постоје докази да су неке стране службе уплетене у то, Дачић је рекао да је и на седници Бироа било речи о иностраном фактору који, свакако, има одређени интерес у нашој земљи.

"Он није персоналне природе, тај интерес се пре свега састоји и усмерен је ка томе да се унесе што више нестабилности јер држава уколико није стабилна, онда није ни јака", напоменуо је Дачић, те додао да постоје они који би волели да руководство у Србији буде нестабилно и да не буде јако, како не би могло чврсто да одговара на разне ултиматуме који долазе из међународне заједнице, а који се пре свега односе на КиМ.

image