Србија и Балкан

Три деценије након рата Срби повратници у ФБиХ нису безбедни: Радмила Симић други пут нападнута

Физички напад на Радмилу Симић изазвао је страх код малобројних Срба тог подручја који су незадовољни што локалне власти и полиција игноришу захтев да се одржи заједнички састанак о нарушеној безбедносној ситуацији
Три деценије након рата Срби повратници у ФБиХ нису безбедни: Радмила Симић други пут нападнутаGetty © Kael Alford

У селу Тумаре, у општини Лукавац, српску повратницу у ФБиХ Радмилу Симић физички је напао маскирани мушкарац, што је други напад у последњих пет месеци. Срби повратници су узнемирени и траже хитан састанак са надлежнима.

Све се десило у сред дана. У тренутку када је Радмила излазила из куће напао ју је непознати мушкарац, уз претње да ће је запалити.

"Лице ми је сво било црвено, изгребано, била сам уплашена. Два дана ме је болела глава и имала сам висок притисак", прича Радмила Симић из Тумара.

Успела је да се одупре, а потом телефоном позове супруга који је у оближњој шуми секао дрва.

"Кад сам дошао кад ме је назвала, горе сам је затекао, плакала је, мало сам је смирио, полицију одмах назвао. Дошли су они убрзо, кажу негде били на терену", прича супруг Војо Симић.

Директор Центра за подршку повратницима Немања Давидовић изјавио је да су у ФБиХ и неми и глуви на насиље које трпе повратници и да ускоро на нивоу БиХ следи разговор о овој теми.

Давидовић је рекао да то потврђује и последњи напад на српске повратнике у селу Тумаре код Лукавца, за који још нико није одговарао.

"Само у селу Тумаре десило се неколико напада на повратнике и још немамо информације о томе ко су починци. За ове нападе нико не одговара и федерална Влада, уместо да спречава ово насиље, непроналажењем починилаца ових дела заправо подстиче насиље", истакао је Давидовић за Срну.

Он је рекао да је дејтонска обавеза Владе ФБиХ да креира сигурно окружење за повратнике, док се у стварности сведочи о готово седмичним и месечним нападима на српске повратнике тамо где су у мањини.

"Због целокупне ситуације затражићемо реакцију институција на нивоу БиХ", истакао је Давидовић.

Он је најавио да ће изабрани представници Срба и повратничких удружења о овој проблематици ускоро разговарати са министрима у Савету министара ради проналажења решења и превентивног деловања, као и о другим актуелним питањима с којима се суочавају повратници.

Физички напад на Радмилу изазвао је страх код малобројних Срба тог подручја који су незадовољни што локалне власти и полиција игноришу захтев да се одржи заједнички састанак о нарушеној безбедносној ситуацији.

Председник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ Ђорђе Радановић најоштрије је осудио физички напад на Радмилу Симић, српску повратницу у федералну лукавачку месну заједницу Тумаре, истичући да начин извршења указује на то да се нападачи не боје усред дана да нападну српске повратнике који немају заштиту.

"С обзиром на нападе на Србе у Тумарима и на Озрену који су се дешавали прошле године, руководство МУП-а у Лукавцу је знало или морало да зна да увек мора да има спремну патролу поред кућа Симића", рекао је Радановић Срни.

Према његовим речима, уместо да руководство МУП-а у Луквацу пружи максималну подршку Србима на Озрену, оно се бави дневном политиком.

Полиција је обавила увиђај, али починиоца још нису пронашли. Радмила је нападнута и у августу прошле године, када ју је нападач скинуо нагу и везао јој руке и уста. Комшије у страху почеле су да напуштају Тумаре након тог инцидента.

Нови напад на српску повратницу у селу Тумаре Радмилу Симић је можда и последњи аларм за надлежне у Федерацији БиХ да коначно реагују или да једноставно кажу српским повратницима да оду, јер не могу и неће да им гарантују безбедност, изјавио је Срни делегат у Дому народа Парламента ФБиХ Горан Броћета.

"Тражићемо састанак са надлежнима како са нивоа Федерације тако и са нивоа БиХ. Овако више не иде, јер не знамо ко је сутра следећи", истакао је Броћета.

Председник Покрета Срба Крајишника Миле Боснић изјавио је да су учестали и све радикалнији напади на Србе повратнике у Федерацији БиХ последица тога што претходно нису кажњени они који су починили тешке ратне злочине над Србима у том делу БиХ.

image