Србија и Балкан

Још једно писмо европских посланика: Не признајте резултате избора у Србији

Посланици захтевају истрагу са посебном пажњом на изборе за Скупштину града Београда, као и да се ти резултати пријаве Европском парламенту
Још једно писмо европских посланика: Не признајте резултате избора у Србији© Antonio Ahel/ATAImages

Посланици Европског парламента из Европске народне партије, Зелених и Социјалдемократа упутили су писмо председници Европске комисије, комесару за проширење и високом представнику ЕУ за спољну политику и безбедност, у ком траже да се покрене међународна истрага парламентарних, покрајинских и локалних избора под окриљем ОЕБС-а, Савета Европе и Европске комисије.

У писму се тражи и да се не признају резултати избора док се не заврши потпуна независна истрага изборних неправилности. Посланици захтевају истрагу са посебном пажњом на изборе за Скупштину града Београда, као и да се ти резултати пријаве Европском парламенту.

"Ми остајемо потпора грађанима Србије који протестују за своју шансу да искористе своје демократска права, као и за приступање Србије Европској унији. Нажалост, озбиљне тврдње у вези са недавним изборима нису у складу са демократским стандардима и подривају овај циљ", наводи се у писму посланика ЕП.

Они подсећају на саопштење Високог представника ЕУ Бореља и комесара за проширења Вархељија након одржаних избора у ком су сами споменули да налази међународних посматрача из ОЕБС/ОДИХР представљају разлог за забринутост у вези са изборним процесом.

"Неколико међународних и домаћих мисија за посматрање закључило је да се избори у Србији не могу сматрати слободним и поштеним и пронашли су доказе о неправилностима и отвореној изборној превари. Посматрачка мисија ЦРТА изразила је такође забринутост у вези са локалним изборима у граду Београду", наводи се у писму.

Додаје се да неки од налаза укључују тврдње о куповини гласова, злоупотреби јавних ресурса, фалсификованим потписима подршке на изборним листама, несразмерном утицају владе на медијске куће, озбиљним и добро планираним манипулацијама бирачким списком и миграцијама бирача, укључујући из суседних земаља, као и притиске на кориснике социјалне помоћи и запослене у државним предузећима да гласају за владајућу странку како би задржали своје послове и бенефиције”, наводи се у писму.

Писмо су потписали посланици: Томас Вајц (Зелени/ЕФА), Гвендолин Делбос Корфилд (Зелени/ЕФА), Лукас Мандл (ЕПП), Тонино Пицула (Социјалдемократе), Андреас Шидер (Социјалдемократе), Тинеке Стрик (Зелени/ЕФА).

Европски парламент гласаће 8. фебруара о резолуцији о српским изборима. Резолуцију су пратиле дебате на пленарној седници у Стразбуру, као и у Одбору за спољне послове у ЕП (АФЕТ).

image