Србија и Балкан

Дачић: Србија постигла три велика успеха на седници СБ УН

Цео свет је од председника Србије Александра Вучића могао да чује да је главни Куртијев циљ да протера Србе са Космета, истиче шеф српске дипломатије
Дачић: Србија постигла три велика успеха на седници СБ УН© TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Реагујући на синоћну седницу Савета безбедности УН о Косову и Метохији, шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је да је то седница која је заказана на наш захтев и хитно, као и да смо се изборили да буде отвореног тима, а да је цео свет од председника Србије Александра Вучића могао да чује да је главни Куртијев циљ да протера Србе са Космета. 

"Све мере које Курти предузима на Косову и Метохији, предузима их да би створио уверење код Срба да више тамо не могу да живе и да се иселе у централну Србију", рекао је Дачић. 

Министар спољних послова Србије је додао да је отворена седница допринела томе да се сви упознају са оним што каже наш представник.

"Зато је било битно да то његово излагање буде свеобухватно, односно да представи јасну слику каква је ситуација на Косову и Метохији и шта су главни проблеми. Ми некад крећемо од погрешне претпоставке, да сви прате шта се дешава на КиМ и да знају у чему се ради. Када погледате састав и земље чланице Савета безбедности, схватите да треба да им направите одређени увод у ситуацију и да им скренете пажњу на неке тачке које немају у фокусу", објаснио је Дачић за ТВ Пинк.

Како је рекао, Вучићев говор је био изванредан.

"Зашто? Зато што је био аргументован, оштар и одмерен. Онакав какав треба да буде у овој прилици. Он је јасно указао на то ко је главни кривац, а главни кривац је Курти, то јест његова политика у претходним годинама. Његова политика је показала да он живи на инцидентима и да је претња миру и стабилности", истакао је Дачић.

Према његовим речима, сада је нови проблем динар на Космету, а многи заборављају на изборе на северу Космета.

Такође, како наглашава, Брисел појачава притисак на Србију формалним предлогом да се и делови Охридског споразума, са којима се Београд није сагласио, укључе у преговарачки оквир о чланству у Европској унији.

"Имате сад покушај да се кроз Европску унију и поглавље 35 уведе обавеза Србији да, ако жели да постане чланица, мора да има такозвану пуну имплементацију Охридског споразума и оног дела споразума са којим се она није сагласила. Србија није потписала Охридски споразум, усменом изреком председника Србије се оградила од одређених формулација које наводе на то да је то нека врста признања Косова и да смо ми сагласни да 'Косово' постане чланица УН и других међународних организација", казао је Дачић.

image