Србија и Балкан

Човић у питању гасне интерконекције остаје при свом ставу, супротном од САД

Човић је на конференцији за новинаре говорио и о предлозима измена Изборног закона које предлаже ХДЗ, а које је назвао "малим инструментом одвраћања"
Човић у питању гасне интерконекције остаје при свом ставу, супротном од САД© Borislav Zdrinja/ZIPAPHOTO/ATAImages

Лидер ХДЗ БиХ Драган Човић рекао је да је Амбасади САД упућен Предлог закона о јужној гасној интерконекцији који предвиђа оснивање компаније Јужна гасна интерконекција д.о.о. у власништву Владе Федерације БиХ.

Човић је на конференцији за новинаре говорио о предлозима измена Изборног закона које предлаже ХДЗ, а које је назвао "малим инструментом одвраћања".

"Врло су кратке измене око Председништва, ради се о једном члану закона, као и око ЦИК-а, док су детаљне измене око техничких проблема с којима се сада суочавамо. Што се тиче Председништва, приликом избора бошњачког и српског члана се ништа не мења, код хрватског се уводи мали инструмент одвраћања. А то је да онај ко победи на федералном нивоу мора победити на подручју пет кантона који су тамо дефинисани. Све колеге су казале да нема смисла да бошњачки народ бира хрватског члана Председништва, па ево даћемо задовољство тим елементом малог одвраћања, ништа више од тога", рекао је Човић.

Што се тиче ЦИК-а каже да је о томе расправљано, али да је тешко усагласити техничке измене због великог броја чланова. То је сада препуштено радним групама које ће покушати да пронађу решење идуће седмице.

На наводе западних партнера да је потребно да се поштују пресуде Европског суда за људска права, те америчке Амбасаде да то ХДЗ-ов предлог не предвиђа, навео је да су се сложили да иду у измене Устава јер без њих није могуће имплементирати пресуде из Стразбура и нагласио како су они за реализацију свих пресуда.

"Ми не предлажемо никакве измене територијалних јединица, и даље је једна изборна јединица", казао је Човић.

Када је у питању Закон о јужној интерконекцији, остао је при свом ставу – треба да се оснује ново предузеће.

"Информисали смо колеге из Републике Хрватске, дали смо колегама из америчке амбасаде, предлог Закона о јужној гасној интерконекцији који предвиђа да се у складу са тим законом оснује компанија Јужна гасна интерконекција д.о.о. са власништвом Владе ФБиХ 100 одсто и ја мислим да је ту решење", рекао је Човић.

Он је навео да би овај пројекат освежио Херцеговину.

Амбасада САД је у одговору за сарајевску телевизију Н1, навела да би овакав закон којим се предвиђа стварање новог предузећа сахранио овај пројекат.

image