Само три партије на изборима у четири општине на КиМ?
Данас у 16 часова истиче рок за пријаву кандидата за ванредне изборе који ће у четири општине на северу Косова и Метохије бити одржани 18. децембра.
Како је саопштено из Централне изборне комисије тзв. Косова за учешће на изборима до сада су пријављена три политичка субјекта.
Демократска партија Косова једина је доставила имена кандидата за градоначелнике све четири општине – Северне Митровице, Лепосавића, Звечана и Зубиног Потока, Грађанска иницијатива Митровица доставила је име кандидата само за Северну Митровицу, док је Странка косовских Срба Александра Јаблановића, пријавила кандидата само за општину Лепосавић.
Иначе, рок за пријаву кандидата био је 21. новембар али је одлуком ЦИК продужен за четири дана до данас у 16 сати. То је учињено на захтев странке Самоопредељење чији је лидер Аљбин Курти.
Из ЦИК је раније саопштено да ће "оверити резултате избора" без обзира на излазност јер, како је речено, "закон о општим изборима и закон о локалним изборима не ограничавају колика би требало да буде излазност гласача у некој општини".
Поручили су и да на гласачким листићима може да буде само један кандидат и да ће и у том случају резултати избора бити признати.
Из ЦИК је такође саопштено да су Српска листа и још 13 регистрованих политичких партија званично одустале од учешћа на ванредним изборима за градоначелнике четири општине на северу КиМ.
Из Српске листе, одмах пошто је Вјоса Османи расписала изборе у четири општине, саопштено је да ова партија неће на њима учествовати, као и да њихови гласачи који, како су саопштили, "чине 95 посто бирача на северу КиМ неће изаћи на бирачка места". Након што је Приштина најавила да ће кажњавати Србе који возе аутомобиле са српским таблицама, припадници нашег народа су напустили косовске институције.
У четвртак су медији пренели да је ЦИК именовала вршиоце дужности руководилаца општинских изборних комисија у четири општине са српском већином јер су председници и чланови ОИК у Северној Митровици, Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку претходно поднели оставке.
Како је саопштено, нови руководиоци изборних комисија говоре српски језик и долазе из Глоговца, Вучитрна, Србице и Јужне Митровице. Новоименовани вршиоци дужности руководилаца изборних комисија, иначе, како је речено, нису још увек послати на своја радна места због њихове безбедности и јер су канцеларије изборних комисија у четири општине – закључане.
И, док Централна изборна комисија тзв. Косова спроводи техничке припреме за изборе, читав низ питања и даље је отворен. Међу првима је и питање где ће избори бити одржани с обзиром на то да је 18, од укупно 23 бирачка места у Северној Митровици, смештено у две школе које су у српском образовном систему.
Није познато да ли ће руководство школа дозволити одржавање избора у школским просторијама. Отворено је и питање легитимитета пошто, теоретски гледано, градоначелници појединих општина могу бити изабрани и са само једним гласом "за".
Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић раније је изјавио да избори на северу "немају никаквог смисла" и да су "осуђени на пропаст", односно да Приштина "никаквим претњама ни уценама неће успети да заплаши Србе који су напустили косовске институције".
И, најважније, могу ли и у којој мери овако одржани избори додатно закомликовати и погоршати и онако тешку ситуацију на северу Косова и Метохије?