Председница привремених приштинских институција Вјоса Османи изјавила је данас да ће питање динара бити решено у сарадњи са савезницима тзв. Кособа. Она је то рекла на конференцији за новинаре, након састанка са специјалним изаслаником САД за Западни Балкан Габријелом Ескобаром, а поводом уредбе о забрани динара Централне банке тзв. Косова, преноси Коха.
Због уредбе, која је ступила на снагу 1. фебруара и према којој је једина валута за готовинско плаћање евро, доведена је у питање егзистенција и опстанак Срба на КиМ, пошто своја примања од државе Србије добијају у динарима.
Иначе, већини медија који извештавају на српском језику, службеник тзв. косовског председништва није дозволио улазак на састанак Габријела Ескобара и Вјосе Османи и на тај начин им је ускраћено право да извештавају.
Османи је на конференцији рекла и да очекује да се процес смене такозваних градоначелника на северу КиМ обави у предвиђеним роковима, преноси "Економија онлајн".
"Процес смене градоначелника четири општине са севера Косова одвија се у складу са законом утврђеним процедурама и административним упутствима како би грађани северних општина могли да остваре своје право гарантовано законом о локалној самоуправи. Очекујемо да ће се овај процес одвијати у оквиру уставних и законских параметара и у задатим роковима", рекла је Османи.
Избори за смену градоначелника Албанаца у четири општине са српском већином - Косовској Митровици, Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку очекују се 21. априла, а након петиције грађана.
Такозвани градоначелници изабрани су у априлу 2023. на изборима на које је изашло свега око 3,5 одсто бирача од укупно 45.950 уписаних, када је гласало само 13 Срба. Од тада се на челу четири општине на северу КиМ, у којима Срби чине 95 одсто становништва, налазе градоначелници Албанци.