Србија и Балкан

Предложен мандатар, следи избор владе у скупштини

Како је предвиђено Уставом, Народна скупштина истовремено гласа о програму владе и избору њеног председника и њених чланова
Предложен мандатар, следи избор владе у скупштини© FOTO TANJUG/ RADE PRELIĆ

Председник Александар Вучић предложио је данас Скупштини Србије Милоша Вучевића као кандидата за председника нове Владе Србије који парламенту треба да изнесе програм и предложи њен састав.

Како је предвиђено Уставом, Народна скупштина истовремено гласа о програму владе и избору њеног председника и њених чланова.

Влада је изабрана ако је за њен избор гласала већина од укупног броја, односно већина од 250 народних посланика. Скупштина бира владу после сваког конституисања, на предлог кандидата за председника владе.

Владу чине председник владе, један или више потпредседника и министри, а може имати и министре без портфеља.

Мандат владе тече од дана полагања заклетве пред Народном скупштином, а траје до истека мандата Народне скупштине која ју је изабрала.

Заклетва гласи: "Заклињем се на оданост Републици Србији и својом чашћу обавезујем да ћу поштовати Устав и закон, да ћу дужност члана владе вршити савесно, одговорно и предано и бити посвећен очувању Косова и Метохије унутар Републике Србије".

Број потпредседника и министара без портфеља одређује Народна скупштина при сваком избору владе, на предлог кандидата за председника Владе.

Председник владе може бити и министар.

Председник владе води и усмерава рад овог државног тела, стара се о његовом уједначеном политичком деловању, усклађује рад чланова владе и представља владу.

Министри су за рад и за стање у области из делокруга министарства одговорни су премијеру, влади и Народној скупштини.

Члан владе не може бити народни посланик у Народној скупштини, посланик у скупштини аутономне покрајине и одборник у скупштини јединице локалне самоуправе. Не може вршити ни делатност која је по закону неспојива с дужношћу члана владе, нити створити могућност сукоба јавног и приватног интереса.

Влада предлаже Народној скупштини законе, буџет и друге опште и појединачне акте.

Влада је одговорна Народној скупштини за вођење политике Републике Србије, за извршавање закона и других општих аката Народне скупштине, за стање у свим областима из своје надлежности и за рад органа државне управе и ималаца јавних овлашћења на нивоу републике.

Законски рок за формирање владе је 90 дана од конституисања парламента.

Нови сазив парламента након избора одржаних 17. децембра конституисан је 6. фебруара.

У члану 109. Устава стоји да се Народна скупштина распушта ако у року од 90 дана од дана конституисања скупштине не изабере владу.

Вучевић, који је председник Српске напредне странке и досадашњи министар одбране, на функцији ће заменити Ану Брнабић која је прошле недеље изабрана за председницу Скупштине Србије.

image