Вучић: "Рафали" значе велику снагу и већу безбедност за нашу земљу
Председник Александар Вучић изјавио је да је у Француској имао не лаке преговоре, али да се нада да ће преговори о куповини 12 нових "рафала" ускоро бити закључени.
"Данас је за нашу земљу важан дан, и, уз захвалност француским домаћинима на величанственом дочеку, желим да кажем да смо почели са састанцима од суштинског значаја за нашу земљу. После церемоније у Палати инвалидима и одавању почасти српским борцима из Првог светског рата, имали смо састанак са представницима 'Дасо' групе где смо разговарали о 'рафалима', али и другим питањима сарадње", рекао је Вучић.
Како је навео, у претходна два дана су текли "не лаки преговори".
"Можда још једно или два питања су остала незакључена, али се надам да ћемо после посете Сенату успели да се договоримо око тога. То би значило нову снагу за нашу земљу и већу безбедност", рекао је Вучић.
Он је истакао да би Србија купила "још авиона и на неким другим местима" у да новац није проблем, већ "што не можемо да их довучемо у нашу земљу".
Како је казао, сада предстоје разговори са ЕДФ-ом, компанијом за производњу, трговину и пренос електричне енергије, као и највећим произвођачем обновљиве енергије у ЕУ.
"Са њима разговарамо о томе како да добијемо њихову експертизу, како да сарађујемо у будућности, по питању хидроелектрана као и нуклеарних, јер ви знате да је Француска највећи произвођач и корисник нуклеарне енергије", истакао је председник Србије.
Одговарајући на питање новинара о тврдњама да намерава Макрону да "поклони" ЕПС, Вучић је рекао да о томе уопште нема речи, и да "никакав ЕПС нити водовод не продајемо".
"Нисмо дошли да продамо ништа. Дошли смо да купимо понешто и разговарамо са нашим француским партнерима. Ја ћу наравно разговарати и о КиМ, разуме се", рекао је Вучић.
Србија није паразитска земља, није лако обезбедити себе
Он је рекао да ако Србија данас производи 38 терават-сати, да ће за само десетак година морати да производи 100.
"Ми за то немамо капацитета, могућности... Та улагања су увек дугорочна", рекао је Вучић, и додао да се увек мора чекати десетак година да се инвестиције врате.
Председник је рекао да Србија није "паразитска земља" већ да има озбиљну индустрију која наставља да расте.
"Људи морају да разумеју још једну ствар. Данас није лако обезбедити себе када сте у окружењу земаља које не морају увек благонаклоно да гледају на вашу сигурност и безбедност, наоружавање. (Питање је) као и одакле обезбедити да то буде сигурно. Када радите нуклеарне електране, морате да гледате ко има нуклеарно гориво, одакле оно може да дође, и да никада снабдевање не буде угрожено", рекао је Вучић.
Теме вечерашњег разговора са Макроном
Вучић је рекао да хоће да чује шта ће Макрон рећи као домаћин и лидер много веће земље и један од најзначајнијих лидера у свету.
"Имамо и теме о билатералним односима, како ћемо са неким банкама да решавамо неке односе, како да решавамо питање управљања пројектима и пречишћавања вода у нашој земљи", рекао је Вучић одговарајући на питања новинара о чему ће разговарати вечерас са Макроном.
Истакао је да смо узели раније доста новца за пројекте пречишћавања отпадних вода, али да их још нисмо искористили и да нам је зато потребна сарадња са француским партнерима који знају да управљају тим пројектима.
Вучић је нагласио да се то односи и на одржавање београдског метроа када буде изграђен, јер ћемо имати прву линију већ 2028. године.
"Разговарамо са њима да направимо уговор и обучимо наше људе да успешно ради метро, да узмемо оператора париског метроа. Имамо још много таквих идеја и ствари", рекао је Вучић.
Он је истакао да ће на разговоре са Француском Електропривредом доћи и српски научници у Француској за нуклеарну енергију и да ће их позвати да се врате и помогну Србији.
Вучић је рекао да ће бити потребно свима пуно струје који хоће да развијају производњу електричних возила, вештачку интелигенцију и слично.
О реакцијама на Васкршњи сабор Србије и Српске
Одговарајући на захтев новинара да коментарише реакције из БиХ на предстојећи Васкршњи сабор Србије и Републике Српске, Вучић је подсетио да је за 12. април заказан скуп свих Бошњака.
"Ја сам срећан што се тај скуп одржава, и немам ништа против тога. Нека причају о чему хоће. Нека ми кажу шта још Србија треба да изгради за Бошњаке. Спреман сам да помогнем, чак и у организацији, ако хоће у Новом Пазару да организују. Желимо да се сви Бошњаци окупе, да разговарају, не видим лоше ништа у томе. Напротив, добро је да чују шта држава Србија ради за Бошњаке у Србији", рекао је Вучић, додавши да је "будућност у сарадњи и разумевању једни других, а не у сукобима.
"Велики сам скептик по питању Украјине"
Коментаришући геополитичку ситуацију у свету, председник Србије је рекао да се нада "некаквом договору што се тиче Газе", али да је "велики скептик по питању Украјине и онога што ће тамо да се збива".
"Верујем да ће се ићи у даљу ескалацију, и надам се нафта неће рапидно да скаче јер то нема никаквог смисла. Сваки нови сукоб између Хута, Ирана и Израела, сваки удар на руске рафинерије, повећава вам цену нафте и то је оно што инфлацију чини изнад просека", рекао је Вучић.