Србија и Балкан

Колико је Срба и православаца у Црној Гори: Тендер и софтвер одлажу објављивање резултата пописа

Сви слободни људи, као и они који држе до повратка Црне Горе себи морају показати стрпљење, али истовремено и бити на опрезу - крађа не може и не сме бити допуштена, каже политички аналитичар из Подгорице Бошко Вукићевић
Колико је Срба и православаца у Црној Гори: Тендер и софтвер одлажу објављивање резултата пописа

Иако по броју становника барем 10 пута већа од Црне Горе, Република Србија објавила је прве резултате пописа одржаног током октобра 2022. - оне који се односе на број становника, пол и националну припадност - непуних шест месеци касније, крајем априла 2023. године. Два месеца касније, односно осам месеци по одржаном попису, Статистички завод Србије објавио је и податке о вероисповести пописаних и језику којим говоре. Касније, током 2023, до најситнијих детаља објављени су и остали резултати из упитника на који су пописивачима податке дали грађани Србије.

Што се тиче Црне Горе, а тамо је попис одржан у децембру прошле године, тамошњи завод за статистику Монстат до сада је објавио само прелиминарне резултате пописа о броју становника по насељима, јединицама локалне самоуправе као и о броју станова и домаћинстава.

На резултате о националној припадности грађана Црне Горе, вероисповести, језику којим говоре, а они су за Црну Гору постали пре политичко него статистичко питање, на њих ће се још попричекати. До када, то у Црној Гори у овом тренутку нико не зна. Из Монстата је крајем јануара најављено да ће ти резултати бити објављени "у другој половини године", међутим, ствари су се у међувремену прилично закомпликовале.

Наиме, споразумом власти Црне Горе и опозиције оличене у ДПС-у било је договорено да компанија, која ће израдити софтверско решење за проверу података пописа, буде изабрана на основу тендера који је требало да буде расписан у јануару ове године. Међутим, тај тендер није расписан до данас, односно до почетка априла и тренутно се не зна ни када ће бити расписан.

Тендерска документација наводно је спремна, проблем је што комисија за праћење успостављања софтвера није у пуном саставу а није ни познато када ће опозиција именовати свог представника у то тело. Опозиција је за свог члана те комисије у једном тренутку именовала Бориса Марковића, међутим, он је убрзо поднео оставку.

"Вечерње новости" данас су објавиле да ће опозиција предвођена ДПС-ом свог члана поново именовати али тек "након измена више закона који ће Монстату омогућити 'повлачење' података из базе МУП-а". Колико би то могло да потраје, од припреме закона, преко Владе Црне Горе до скупштинске процедуре, амандмана, гласања, опструкција опозиције, може се само наслутити. Из Монстата већ су упозорили да ће такав став довести до новог одлагања провере података, односно њиховог објављивања.

Коме смета аутентична лична карта Црне Горе

Бошко Вукићевић, политички аналитичар из Подгорице, каже да у тренутној ситуацији "сви слободни људи, као и они који држе до повратка Црне Горе себи - морају показати стрпљење, али истовремено и бити на опрезу". По њему, "одлагање објаве пописних резултата не сме бити параван за евентуални покушај њиховог кривотворења, односно, крађа не може и не сме бити допуштена".

"Ако имамо у виду ранију одлуку Монстата да им је за унос података потребно пола године, а ради се о једној од најмањих земаља на свету од свега 600.000 становника, и ако томе додамо вест да још није ни расписан тендер за софтвер за проверу пописних података, постаје јасно да се ради о смишљеном пројекту одлагања објаве пописних резултата", мишљења је Вукићевић.

По њему, аутори тог пројекта су на Западу а ради се о онима којима тренутно не одговара да Црна Гора свету и својим грађанима покаже аутентичну личну карту. Вукићевић сматра и да је све то, "и те како, повезано и са актуелном геополитичком ситуацијом, што би се и једном крајње упрошћеном анализом могло и потврдити".

Вукићевић понавља да ће последњи попис показати велики процентуални пораст грађана српске националности, апсолутну већину оних којима је српски језик матерњи као и још значајнију православну већину.

"Такви подаци, ако се испоставе као веродостојни, значиће да ће Црна Гора, за почетак de facto - обновити историјски статус српске државе (што никако неће угрожавати њен de iure грађански карактер). Наравно, након тога је за очекивати и појаву разних иницијатива од стране политичких чинилаца, који ће вољу народа изражену на попису желети да преточе у стварност и законске прописе. Већ сам наводио: изгласавање српског језика као службеног, одређене корекције и допуне у области државних симбола, као и обнова капеле на Ловћену - биће само неке од датих иницијатива, а све у сврху поштовања воље грађана и општенародног помирења", вели Вукићевић.

Простор за сумњу 

Председник Слободне Црне Горе Владислав Дајковић каже за РТ Балкан да је "забрињавајућа ситуација да после скоро пет месеци нема резултата пописа становништва када се говори о верским и националним питањима" и да то "отвара сумњу да се дешавају неке веома сумњиве ствари".

"Морамо узети у обзир чињеницу да Црна Гора није Кина и да овде не живе милијарде становника већ око 600.000 и сматрам да би једна земља која планира да постане члан ЕУ морала брже и агилније да спроводи и попис становништва, између осталог", каже Дајковић.

Наш саговорник сматра и да недавно сазнање, да "још није ни расписан тендер за наводни софтвер који би требало да национално и верски преброји народ у Црној Гори такође отвара нови простор за сумње".

"Мислим да иза овога очигледно стоји став неких међународних центара моћи као и центара у Црној Гори да се објава резултата пописа по верској и националној припадности одложи што је више могуће, како они не би дестабилизовали одређене политичке прилике у Црној Гори, као и да се на тај начин и даље скрива чињеница да је српски народ у великом порасту што је за разлику од земаља у региону велики искорак. Ако имамо у виду да се и на Косову и Метохији, и у Хрватској, у Северној Македонији свуда около смањује број Срба а у Црној Гори расте, то би био шамар и пораз политике Мила Ђукановића која је 30 година чинила све да сатанизује и маргинализује, асимилује и зашто не рећи, уништи српски народ у Црној Гори", каже Дајковић.

Ко се боји пораста броја Срба у држави? 

За Спасоја Томића, српског политичара из Црне Горе, одлагање резултата пописа је "нејасно јер се ради о подацима који су већ требало да буду доступни јавности".

"Као српски политичар из Црне Горе питам се да ли се неко боји пораста броја Срба у овој држави? Да ли се неко боји да ће се на тај начин показати да је попис 2011. био лажиран од стране ДПС-а и Монстата!? Да, боје се они који су покушавали деценијама уназад од 1945. па до данашњих дана да затру наше име, наш језик, нашу СПЦ, али у том науму нису успели", каже Томић за РТ Балкан. 

Томић пита и да ли се "можда, неко у Црној Гори боји шачице комитског полусвета која уме само да пали гуме по улицама, напујдана од стране Мила Ђукановића и њему сличних криминогених структура". 

image