Роде: "Косово" да направи нацрт ЗСО уколико не жели да ризикује улазак у Савет Европе

Амбасадор Немачке у Приштини Јорн Роде је рекао да је враћање земљишта манастиру Високи Дечани био један од услова за напредак "Косова" ка чланству у Савету Европе, али је нагласио да то не треба да буде угрожено у наредним корацима

Амбасадор Немачке у Приштини Јорн Роде каже да "Косово" не треба да ризикује уколико намерава да уђе у Савет Европе следећег месеца и да би требало да покрене имплементацију ЗСО пре него што Савет министара Савета Европе у мају да коначну реч о питању чланства, пише "Газета блиц".

"Немачка је јако добро лобирала код земаља чланица да се са тим питањем крене напред, да га одобре, и то се и догодило", рекао је Роде.

Додао је да је враћање земљишта манастиру Високи Дечани био један од услова за напредак 'Косова' ка чланству у Савету Европе, али је нагласио да то не треба да буде угрожено у наредним корацима.

"Сада имамо расправу у Парламентарној скупштини и гласање. И рекли смо да је 'Косово' важно за заштиту права мањина, стога треба да буде део Савета Европе. Сада долазимо до питања Заједнице српских општина. Сада нам је потребна већина за ово питање и влада не треба да ризикује, јер треба да одведемо 'Косово' у СЕ. Јасно желим да кажем да тај процес напретка не треба заустављати", рекао је Роде.

Истакао је да питање ЗСО чека на имплементацију већ 10 година, те да "у међународној заједници постоји очекивање да ће Косово кренути напред".

"Да бисмо успели у Савету Европе, Косово мора да направи нацрт статута ЗСО што представља поштовање права мањина. Зато покушавам да појасним да нам је потребна већина у Савету Европе, а та већина се постиже напретком владе Косова и не треба да ризикујемо. Да би се створила позитивна атмосфера, није довољно само рећи да је решено питање везано за земљиште манастира Дечани, јер се и то десило у последњем тренутку. Важно је спровођење владавине права и да се све обавезе морају спровести да би се постигао циљ", рекао је Роде.