Пантић Пиља: Упућена писма свим делегацијама да поново размотре пријем тзв. Косова у СЕ
Шефица српске делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПССЕ) Биљана Пантић Пиља рекла је данас да је упутила писма свим шефовима делегација у тој институцији са молбом да још једном размотре предлог за пријем тзв. Косова у Савет Европе уочи предстојеће расправе о том питању пред ПССЕ.
Пиља је рекла да ће српска делагација у уторак још једном подсетити да Приштина није формирала ЗСО и да није решила проблем експропријације земљишта, али да ће указати и на безбедносну ситуацију на КиМ и то представти као противаргумент.
Она је додала да се по статуту саме организације, уколико се тзв. Косово прими у СЕ, крше два члана.
"Чланом 3. и чланом 4. је предвиђено да свака европска држава може постати чланица организације. Ту је проблем, јер тзв. Косово није европска држава, постоји јасно Резолуција УН 1244 и постоје земље које су чланице СЕ и не признају тзв. Косово као независну државу и ту се одмах оповргава члан 3", објашњава Пиља.
Додаје да члан 4. каже да свака европска држава у којој владају владавина права и где се поштују људска и мањинска права и слободе, треба да постане чланица.
"О којим ми правима причамо, када имате проблем српског становништва које проживљава истребљење на територији КиМ под режимом Аљбина Куртија", нагласила је она.
Она је за Танјуг прецизирала да је писма упутила представницима земаља које су признале и које нису признале тзв. Косово.
"Није једно униформисано писмо, него за сваког је наменско и молила сам да остану доследни при међународном праву, да не крше норме међународног права, а пре свега сам и скренула пажњу на обавезу Приштине из Бриселског споразума о ЗСО'', рекла је Пиља.
Она је додала да је у писму упозорила да ако тзв. Косово уђе у СЕ без оснивања ЗСО, да постоји опасност да ЗСО никада неће ни бити основана, што би утицало и на даљи дијалог Београда и Приштине и наравно српског становништва на КиМ.
Председник Србије Александар Вучић јутрос је послао писма европским лидерима, немачком канцелару Олафу Шолцу и француском председнику Емануелу Макрону, а Пиља је рекла да је то важно јер следи састанак Комитета министара СЕ на којем средином маја треба да се донесе коначна одлука о пријему Приштине.
Она је објаснила да је то следећи корак и да верује да ће председник Вучић да искористи све своје контакте како би утицао на европске званичнике.
"Поента свега тога је следећи корак, Комитет министара, где постоје неке шансе и такође верујем да је председник Вучић известио подробније. У сваком случају верујем да ће и он због својих пријатељских и личних контаката сигурно моћи да утиче на неке од европских званичника. Да нам то буде од помоћи пред предстојећи Комитет министара и да се то можда чак и не нађе на дневном реду", истакла је Пиља.
Кандидатура тзв. Косова за чланство у СЕ прихваћена је на седници априла прошле године.
Тада је кандидатуру Приштине подржало 33 од укупно 46 држава чланица СЕ.
Седам земаља било је против, пет уздржано, док само једна није гласала.
Крајем марта ове године, Политички комитет Парламентарне скупштине Савета Европе дао је Приштини зелено светло за пуноправно чланство у тој међународној организацији.
Са 31 гласом за, четири против и једним уздржаним, Комитет је одобрио мишљење известиоца за тзв. Косово Доре Бакојани, која је препоручила Савету Европе да позове Приштину да постане чланица, без додатних предуслова.
Следећи корак биће гласање о извештају пред Парламентарном скупштином у пуном саставу, у уторак, 16. априла.
Коначну одлуку о пријему тзв. Косова у Савет Европе доноси Комитет министара на седници која би требало да буде одржана од 16. до 17. маја у Стразбуру.