Наставак пролећног заседања ПС СЕ, на дневном реду пријем "Косова" у СЕ

Коначну одлуку о пријему тзв. Косова у Савет Европе треба да донесе Комитет министара на седници која би требало да буде одржана од 16. до 17. маја

Парламентарна скупштина Савета Европе (ПС СЕ) наставља пролећно заседање, на коме ће се данас разматрати препорука за пријем тзв. Косова у Савет Европе, а за усвајање предлога потребно је да гласа две трећине присутних посланика.

Расправа о тачки дневног реда под називом "Захтев Косова за чланство у Савету Европе" на пленарној седници треба да почне у 16.30 часова, а извештај ће презентовати известилац ПС СЕ за пријем тзв. Косова Дора Бакојани.

Коначну одлуку о пријему тзв. Косова у Савет Европе треба да донесе Комитет министара на седници која би требало да буде одржана од 16. до 17. маја у Стразбуру.

Српска делегација у ПС СЕ поднела је 10 амандмана на текст препоруке за пријем тзв. Косова у Савет Европе (СЕ), а једним од њих тражи се одлагање одлуке о захтеву Приштине за чланство.

У тексту, у који је Танјуг имао увид, амандманом под бројем девет се предлаже да Скупштина препоручи Комитету министара СЕ да одложи одлуку о захтеву за чланство док Савет безбедности Уједињених нација (СБ УН), како се наводи, "не утврди или одобри статус Косова и Метохије".

Поред осталог, српска делегација је тражила и да се предложени текст измени тако да оснивање ЗСО буде предуслов за наставак процеса разматрања апликације тзв. Косова, а не пост-приступна обавеза како стоји у препоруци.

Шефица српске делегације у ПС СЕ Биљана Пантић Пиља објаснила је раније за Танјуг да у ПС СЕ не влада принцип "једна земља - један глас", већ је делегацији сваке државе, пропорционално њеном броју становника, додељен број чланова.

Највише представника које једна држава може да има је 18, а најмање два. У скупштини има 306 посланика, чланова националних парламената држава чланица, плус 306 заменика који немају право да гласају.

Против чланства тзв. Косова у Савету Европе гласаће Мађарска, потврдио је раније, шеф дипломатије те земље Петер Сијарто, као и Шпанија, што је потврдило тамошње Министарство спољних послова.

Тзв. Косово је кандидатуру за чланство поднело пре две године, а прихваћена је на седници априла прошле године када ју је подржало 33 од укупно 46 држава чланица СЕ, седам земаља било је против, пет уздржано, једна није гласала.