Завршен референдум на северу КиМ: Гласало 253 грађана, НВО траже поништавање

Централна изборна комисија (ЦИК) у Приштини саопштила је да су на данашњем референдуму о смени градоначелника у све четири општине на северу КиМ гласала укупно 253 грађанина од 46.556 колико их је уписано у бирачки списак

У четири општине са српском већином на северу Косова и Метохије данас је одржан референдум о смени албанских градоначелника изабраних прошле године на изборима које су Срби бојктовали. Сценарио је поновљен и сада, биралишта су била празна, а у Зубином Потоку су гласали само чланови изборне комисије.

 Централна изборна комисија (ЦИК) у Приштини саопштила је да су на данашњем референдуму о смени градоначелника у све четири општине на северу КиМ гласала укупно 253 грађанина од 46.556 колико их је уписано у бирачки списак.

Директор Канцеларије за КиМ Владе Србије Петар Петковић поручио је да овај лажни референдум представља слику Куртијеве ''демократије''.

"Слика Куртијеве 'демократије' је данашњи лажни референдум! Гласање под камерама уз дуге цеви, пред албанским бирачким одборима, с празним кутијама и празним улицама на северу - такве изборе ни Савет Европе није видео!", поручио је Петковић на мрежи Икс.

Већ сада сасвим је извесно да референдум, после позива Српске листе на бојкот, није успео и да ће Албанци градоначелници изабрани са по неколико стотина гласова, на изборима на којима је гласало укупно 13 Срба, остати на својим местима.

Исмет Криезиу из Косовског демократског института рекао је данас да је та организација затражила од Централне изборне комисије у Приштини да поништи гласање на данашњем референдуму о смени градоначелника на северу КиМ, наводећи да је гласање пропало због слабог одзива.

Српска листа (СЛ) је поводом референдума о смени градоначелника у све четири општине на северу КиМ, саопштила да је завршена фарса у организацији режима Аљбина Куртија на северу Косова и Метохије, истичући да је СЛ била у праву ''када је позвала српски народ да не учествује у овом Куртијевом игроказу''.

Из СЛ наводе да је данашњи дан показао више ствари које се морају узети у обзир у наредном периоду, пре свега од стране представника међународне заједнице.

Пре десетак дана су, када су објавили позив на бојкот референдума, као разлог су навели бирачке спискове у којима је нереалан број гласача, камере на бирачким местима, општу атмосферу на северу КиМ, специјалце са дугим цевима у градовима и селима северно од Ибра, исељавање Срба под притиском.

У каквој се атмосфери организује референдум говори и чињеница да је Централна изборна комисија тзв. Косова тек јуче, мање од 20 сати пре почетка гласања објавила списак и адресе бирачких места и да су она углавном у насељима са већинским албанским становништвом.  

Извршни директор Центра за заступање демократске културе Душан Радаковић истакао је да је изузетно мала излазност на гласање за опозив градоначелника у четири општине на северу КиМ додајући да је уочљив проблем са постављањем бирачких кутија, јер су намештене тако да камера директно може да сними како је ко гласао.

Такође, у близини бирачких места у општини Звечан, на месту где је била канцеларија председника општине, смештена је јединица НЈСО, а то је специјална јединица за брзо деловање - део РОСУ.

У бирачке спискове у четири општине уписано је око 1.500 бирача више него на изборима прошле године. Да би референдум успео потребно је да у појединим општинама "за" гласа 50 посто плус један бирач.

Албански градоначелници управљају општинама Звечан, Зубин Поток, Лепосавић и Северна Митровица од маја прошле године од када су и зграде СО под контролом косовских специјалаца.

21. апр 2024 • 20:46

Петковић: Лажни референдум је слика Куртијеве ''демократије''

Директор Канцеларије за КиМ Владе Србије Петар Петковић саопштио је поводом данас одржаног гласања о смени градоначелника у све четири општине на северу КиМ, да, како је нагласио, тај лажни референдум представља слику Куртијеве ''демократије''.

''Слика Куртијеве 'демократије' је данашњи лажни референдум! Гласање под камерама уз дуге цеви, пред албанским бирачким одборима, с празним кутијама и празним улицама на северу - такве изборе ни Савет Европе није видео!'', поручио је Петковић на мрежи Икс.

Срби су, како је истакао Петковић, хтели да учествују у смени лажне власти, али нису хтели да учествују у фарси.

''Српско јединство је највећа брана Куртијевом зулуму!'', истакао је Петар Петковић.

Српска листа: Завршена фарса у организацији Куртијевог режима

Српска листа (СЛ) је поводом референдума о смени градоначелника у све четири општине на северу КиМ, саопштила да је завршена фарса у организацији режима Аљбина Куртија на северу Косова и Метохије, истичући да је СЛ била дубоко у праву ''када је позвала српски народ да не учествује у овом Куртијевом игроказу''.

Из СЛ наводе да је данашњи дан показао више ствари које се морају узети у обзир у наредом периоду, пре свега од стране представника међународне заједнице.

''Прва је да је Српска листа била дубоко у праву када је позвала српски народ да не учествује у овом Куртијевом игроказу, јер је он од самог почетка направљен са циљем да не успе. Друго, желимо да јасно поновимо да смо били више него спремни да учествујемо у овом процесу како би видели леђа и сменили ове лажне градоначелнике у нашим општинама, али нисмо желели да играмо игре у режији режима у Приштини којима би се обесмислио читав процес и спречила смена Куртијевих пулена, а онда би они то представили као некакав легитимитет'', наводе из Српске листе.

Треће, како додају, данашњи дан је показао како изгледа демократија под Аљбином Куртијем, ''са дугим цевима, специјалцима и оклопним возилима на бирачким местима, камерама које снимају бираче и како се они изјашњавају, одборницима у бирачким одборима, бирачким одборима без Срба у њима и брз српског језика на многим бирачким местима''.

''Данашњи дан је показао висок степен јединства српског народа који је остао доследан себи, али и пружио доказ да нису Српска листа и Србија они који застрашују Србе већ Курти и његове илегалне параполицијске јединице, што је за резултат имало празне улице на северу Косова и Метохије данас'', поручили су из Српске листе.

ЦИК: Гласала 253 грађанина од уписаних 46.556 бирача

Централна изборна комисија (ЦИК) у Приштини саопштила је да су на данашњем референдуму о смени градоначелника у све четири општине на северу КиМ гласала укупно 253 грађанина од 46.556 колико их је уписано у бирачки списак.

Према тим подацима, у Косовској Митровици гласало је 111 бирача, у Зубином Потоку 18 , у Лепосавићу 124 , док у Звечану нико није гласао.
Према упутству које су усвојиле привремене приштинске институције, да би референдум успео, било је потребно да изађе 50 одсто плус један уписаних бирача.

Затворена гласачка места на северу КиМ: Излазност изузетно ниска

Гласачка места на данашњем референдуму на којем се одлучивало о смени нелегитимно изабраних албанских градоначелника у све четири општине на северу Косова и Метохије затворена су у 19 часова, а на гласању је забележена изузетно ниска излазност.

Свих 23 бирачких места на референдуму за смену градоначелника у општимама Северна Митровица , Лепосавић , Зубин Поток и Звечан затворена су на време, јавља извештач Танјуга.

Оно што је обележило данашњи референдум је изузетно ниска излазност, присуство великог броја припадника тзв. косовске полиције и инсталирање камера које су пратиле читав процес гласања, као и бојкот Срба који су послушали апеле политичких представника са Косова и Метохије да не учествују у данашњем гласању.

Приштина је данас у четири општине на северу организовала референдум о смени градоначелника Албанаца, изабраних на изборима у априлу прошле године гласовима око три одсто бирача, а српске странке на КиМ позвале су на бојкот због услова које су привремене институције прописале, а којима је учињено све да референдум не успе.

Централна изборна комисија у Приштини саопштила је да је до 15 часова на референдуму о смени градоначелника у четири општине на северу КиМ гласало укупно 203 грађана од 46.566 колико их је уписано у бирачки списак.

Према тим подацима, у Косовској Митровици гласала су 64 бирача, у Зубином Потоку 17, у Лепосавићу 122, док у Звечану нико није гласао.

Косовски демократски институт: Поништите гласање на северу КиМ

Исмет Криезиу из Косовског демократског института рекао је данас да је та организација затражила од Централне изборне комисије у Приштини да поништи гласање на данашњем референдуму о смени градоначелника на северу КиМ, наводећи да је гласање пропало због слабог одзива.

"Са правне тачке гледишта, законски критеријуми за организовање су у великој мери испуњени, али у сваком случају одзив је неуспех. Такође смо раније позвали ЦИК да поништи овај процес, узимајући у обзир финансијски трошак, посвећеност људи и водећи рачуна о показатељима за бојкот овог изборног процеса", нагласио је Криезиу.

Криезиу: Бирачка места не испуњавају услове за тајно гласање

Бирачка места за гласање на данашњем референдуму о смени градоначелника на северу КиМ не испуњавају потребне услове који би гарантовали тајност гласања, изјавио је Исмет Криезиу из Косовског демократског института.  Он је нагласио да су гласачке кутије изложене камерама које могу да наруше процес гласања, преноси портал Вериу.инфо.

"Такође, Централна изборна комисија (ЦИК) није на време обавестила грађане о бирачким местима", рекао је Криезиу.

У Зубином Потоку гласали само чланова бирачког одбора

Председник општинске изборне комисије за Зубин Поток Милош Илић изјавио је да гласање протиче у најбољем могућем реду, без инцидената, али да је излазност веома мала, преноси "Косово онлајн".

Грађани у Зубином Потоку имају прилику да за смену градоначелника гласају на пет локација, а једна од њих се налази у монтажном контејнеру у селу Мала Јабука. Монтажни контејнер постављен је на једном скретању на регионалном путу који води у Пећ.

Председник општинске изборне комисије за Зубин Поток Милош Илић рекао је за "Данас" да гласање протиче у најбољем могућем реду, без инцидената, али да је излазност веома мала.

"Тренутно имамо око 10 бирача у бирачким центрима, то је око 0,10 одсто уписаних бирача. Излазност је очекивана с обзиром да "Српска листа бојкотује. Осим чланова бирачког одбора на овом бирачком месту нико други није ни гласао", рекао је Илић.

Док је на другим локацијама проблем киша, у Малој Јабуци веје снег. Како су рекли из бирачког одбора, који овде чине искључиво Албанци, био им је један бирач. На протеклим изборима било је 13 бирачких центара, а они су сада обједињени у њих пет: зграда општине, јавном објекту у селу Мала Јабука, Бубином мосту, Брњаку и ОШ "Осман Ага".

ЦИК: До 15 часова гласале 203 особе

Централна изборна комисије саопштила је да су до 15 часова гласале 203 особе на референдуму о смени градоначелника у четири општине на северу – Северној Митровици, Звечану, Лепосавићу и Зубином Потоку, преноси "Косово онлајн".

У Северној Митровици гласале су 64 особе, Звечану ниједна, Лепосавићу 122, док је у Зубином Потоку гласало 17 особа.

Право гласа на референдуму за смену градоначелника четири општине на северу Косова има 46.556 грађана, па је до 15 часова гласало свега 0,44 одсто.

У четири општине на северу Косова данас се организује референдум о опозиву градоначелника албанске националности, изабраних прошле године гласовима неколико процената бирача, а српске партије на Косову позвале су на бојкот.

Прошле године на изборе у четири општине на северу Косова изашло је 1.566 Албанаца и само 13 особа српске националности, односно 0,029 одсто Срба на северу Косова, што је резултирало доласком на власт актуелних, нелегитимно изабраних градоначелника.

За исти пресек, у исто време, на прошлогодишњим изборима са градоначелнике на северу, када су изабрани албански градоначелници, изашло је 1.092 гласача. Да би референдум успео потребно је да изађе 50 одсто плус један уписаних бирача. ЦИК је штампао 40.000 бирачких листића.

У Звечану празне бирачке кутије

До 14 часова ниједан грађанин није гласао ни у једном од пет бирачких места у овој општини, преноси приштински портал "Репортери". У овој општини право гласа има 7.209 грађана, а све кутије на пет бирачких места су празне.

У међувремену, председник Централне изборне комисије Кресхник Радоники саопштио је да је до 11 сати гласало 46 људи у Лепосавићу, седам у Зубином Потоку и 32 у Северној Митровици.

Барбано: Еулекс прати општу безбедносну ситуацију

Шеф Еулекса на тзв. Косову Пјетро Барбано рекао је да у координацији са тзв. Косовском полицијом и Кфором прате безбедносну ситуацију у четири општине на северу у којима се одржава референдум за смену градоначелника, преносе Репортери.

"У координацији са КП и КФОР-ом, Еулекс прати општу безбедносну ситуацију око бирачких места у четири општине у којима се гласа за опозив градоначелника", написао је он на друштвеној мрежи "Икс".

Ко хоће да гласа у Звечану мора да прође поред седишта специјалаца

Лидер албанских сепаратиста из јужне српске покрајине Аљбин Курти милитаризује и наставља окупацију севера Косова и Метохије тако што на северу Косова и Метохије држи РОСУ надомак гласачких места на којима се гласа на референдуму. Очигледно је да албански сепаратисти нису спровели никакву деескалацију на северу, посебно у Звечану, јер ту општину и даље користе за своје "полицијске" јединице и застрашивање српског народа.

У близини бирачких места у општини Звечан, на месту где је била канцеларија председника општине, смештена је јединица НЈСО, а то је специјална јединица за брзо деловање - део РОСУ.

У овој згради, близу собе НЈСО, су постављена и бирачка места на данашњем референдуму, па свако ко би помислио да гласа морао би да прође и поред седишта Куртијевих специјалаца.

Камера снима ко гласа

Извршни директор Центра за заступање демократске културе Душан Радаковић истакао је да је изузетно мала излазност на гласање за опозив градоначелника у четири општине на северу Косова додајући да је уочљив проблем са постављањем бирачких кутија, јер су намештене тако да камера директно може да сними како је ко гласао.

"Изборни дан од 7 часова протиче тихо са врло врло малом или уопште без излазности. Имамо седам гласова где су бирачки одбори гласали на својим бирачким местима у Лепосавићу, све Албанци, имамо три гласа Албанаца у општини Северна Митровица, на осталим местима нема излазности уопште", казао је Радаковић за "Косово онлајн".

Како додаје, изборни дан је почео са проблемом због сигурносних камера.

"Камере су постављене врло чудно, а највећа грешка која је уочљива је проблем са бирачким кутијама, боксовима који су окренути наопачке, што значи да камера буквално може да сними како ко гласа. Ми смо уложили жалбу Централној изборној комисији, они кажу да су им рекли у Албанији, одакле су им донирали камере, да их тако поставе", наводи.

Додаје да постоји још један проблем, а то је број људи на бирачким местима.

Свако бирачко место са троје људи, како каже, по закону може да се отвори, али на њему не може да се гласа.

"Мала је или уопште нема излазности, не очекујем проблеме генерално у целом процесу", навео је.

ЦИК: До 11 часова 85 особа гласало на референдуму

Централна изборна Комисије саопштила је да је до 11 часова гласало је 85 особа у четири општине на северу КиМ, што чини 0,18 одсто од укупног броја уписаних бирача.

У Северној Митровици гласале су 32 особе, Звечану ниједна, Лепосавићу 46, док је у Зубином Потоку гласало седам особа.

Право гласа на референдуму за смену градоначелника четири општине на северу Косова има 46.556 грађана.

У Лепосавићу и З.Потоку на бирачким местима само чланови изборних комисија

На територијама општина Лепосавић и Зубин Поток гласачка места за данашњи референдум о смени нелегитимно изабраних градоначелника отворена су у 7 часова, а Срби су најавили да ће бојкотовати гласање јер је Приштина учинила све да референдум не успе.

На бирачким местима присутни су само чланови изборних комисија, гласача за сада нема, јавља извештач Танјуга.

Милош Илић из ОИК Зубин Поток изјавио је да је свих 11 бирачких места на територији ове општине отворено на време.

Према његовим речима, дошло до спајања, односно редукције одређеног броја бирачких места.

"За сада немамо информацију о излазности. Све нормално функционише. Овде у згради општине налазе се бирачка места која је требало да буду у ОШ Јован Цвијић. Остала бирачка места се налазе у Брњаку, Малој Јабуци, Бубином мосту и имамо Зупче које гласа у селу Чабра", рекао је Илић.

Гласача за сада нема ни на бирачким местима у Северној Митровици и Звечану, јавља извештач Танјуга.

Листићи на албанском и на српском

Референдумско питање "Да ли се слажете да (име и презима градоначелника) буде разрешен са функције председника Општине (име општине)", као и одговори – "јо" или "по", односно "да" или "не", штампани су на листићима најпре на албанском језику, а затим и на српском, али на латиници.  

У Бошњачкој Махали до девет часова нико није гласао

У Бошњачкој Махали смештен је бирачки центар који је некада био у Техничкој школи и то бирачко место отворено је у 7 ујутру као и остала бирачка места у Северној Митровици.

Чланови бирачког одбора су и овде такође сви из редова албанске заједнице.

До девет ујутру није забележено да је неко гласао.

Бирачка места су у општинским зградама, привредним субјектима, школама које раде по приштинском систему, а у Зубином Потоку постављени су и контејнери, што је био случај и на изборима у априлу прошле године које су Срби бојкотовали.

Сви политички субјекти који представљају Србе позвали су грађане на бојкот данашњег референдума због бројних опструкција од стране Приштине.

У Бањској полицијски џип испред бирачког места: До девет сати нико није гласао

У селу Бањска од седам јутрос отворено је бирачко место које се налази на месту где је некада била Туристичка организација општине Звечан.

На бирачком месту су присутна три члана бирачког одбора из редова албанске заједнице.

Како сазнаје Косово онлајн, на овом бирачком месту до девет сати нико није гласао.

Испред бирачког места налази се џип полиције и оклопно возило специјалне полиције.

Сурлић: Од референдима неће бити ништа, све осмишљено тако да не успе

Доцент на Факултету политичких наука Стефан Сурлић каже да од данашњег приштинског референдума на Северу КиМ о смени градоначелника, не очекује никакав исход, јер је цела процедура осмишљена тако да не успе.

"Обећања која су постављена испред међународне заједнице јесу да је довољно да српска заједница покаже иницијативу, да потпише петицију, да се види заиста да ће Срби учествовати на изборима и сменити ове, можемо слободно рећи, нелегитимне градоначелнике, али тај захтев за референдумом, преко 50 одсто и то бирача чија заправо бројка уопште не одговара стварном стању на терену, узмимо у обзир да је скоро 15 одсто Срба са севера већ напустило Косово последње две године, то је једна алармантна чињеница која нам говори да та бројка са бирачког списка и за референдум је осмишљена тако да тај референдум и не успе и да се купи додатно време", рекао је Сурлић.

Цео текст прочитајте ОВДЕ.

Звечан: Нема информација да је неко гласао

Извршни службеник Општинске изборне комисије у Звечану Вуксан Вуксановић изјавио је јутрос новинарима да сву сва бирачка места у тој општини јутрос отворена на време, али да нема информацију да је неко на тим бирачким местима гласао.

На бирачким местима су представници Самопредељења, Демократске партије Косова, Демократског савеза Косова и ОИК. 

Северна Митровица: У првих сат времена гласало троје од 18.000

На два бирачка места у Бошњачкој махали у Северној Митровици у првих сат времена није нико гласао, док је на бирачком месту у Микронасељу, у издвојеном одељену школе "Азиз Сулејмани" , до осам сати гласало двоје бирача од око 1.200 уписаних.

У згради СО Северна Митровица у првих пола сата гласао је један бирач. 

На свим бирачким местима у овој општини, а има их пет, видљив је велики број камера за праћење процеса гласања. 

Око зграде СО Северна Митровица приметно је присуство косовске полиција а повремено патролира Еулекс. 

На бирачким местима велика већина чланова бирачких одбора говори албански језик. 

Измир Зећири: Нећу на референдум, људи могу помислити да сам гласао против себе

"Градоначелник" Зубиног Потока Измир Зећири који је 23. априла прошле године изабран на ту функцију са 196 гласова изјавио је да неће изаћи на референдум о његовој и смени још тројице албанских градоначелника који се данас одржава на северу КиМ. Зећири је, како су пренели албански медији, изјавио да тај процес "свакако неће успети. 

"Можда ће овога пута бити први пут да нећу излазити на гласање. Људи могу помислити да сам гласао против себе. Не, нећу излазити", рекао је Зећири за ТВ 1 и додао да је "Српска листа позвала Србе да не изађу на гласање јер је и сама увидела да референдум не може да успе". 

После избора 23. априла прошле године на којима је гласало 385 бирача из општине Зубин Поток, Зећири "столује" у албанском селу Чабра, на шест - седам километара од Зубиног Потока. Зграда СО Зубин Поток од краја маја прошле године под контролом је специјалне јединици косовске полиције.

Звечан: Гласање и у згради општине, већина чланова бирачког одбора Албанци

У згради општине Звечан на време су отворена сва бирачка места, а у самој згради општине на последњем спрату смештене су бирачка места која су раније била у ОШ "Вук Караџић".

Већину чланова бирачког одбора чине Албанци, а у првих 45 минута од отварања бирачких места у згради општине нико није гласао.

Бирачки центри у Звечану за данашње гласање су осим у згради општине, налазе и у школи "Иса Бољетини" у насељу Жале, истоименој школи у селу Липа, комплексу "Рајска Бања" у Бањској и у општинском објекту у Житковцу.

У Лепосавићу пусто

Бирачка места у Лепосавићу отворена су тачно у 7 сати. У бирачком центру зграде општине допремљен је материјал који је распоређиван и облепљен на улазним вратима на местима где ће се данас одржати гласање за опозив градоначелника.

У објекту зграде општине се налазе у обезбеђењу и специјалне јединице Косовске полиције.

Улице у Лепосавићу су празне у односу на претходне изборне процесе који су се одржавали у овом месту.

У Северној Митровици отворено пет бирачких центара, улице града пусте

У Северној Митровици у седам сати отворено је пет бирачких центара на којима грађани могу гласати о смени градоначелника Ердена Атића који је пре годину дана изабран са 553 гласа.

Да би Атић био смењен биће потребно да данас за његову смену гласа око 9.500 грађана.

Три бирачка центра су у Бошњачкој махали, делу града у коме су Албанци већина а још по једно у школи "Азиз Сулејмани" у селу Суви До и у издвојеном одељењу ове школе у Микронасељу изнад Северне Митровице.

Јутрос је на ова бирачка места камионима у пратњи полиције допремљен бирачки материјал, а бирачка места прегледале су посебне екипе косовске полиције са псима трагачима.

Чланови бирачких одбора су Албанци. Улице Северне Митровице јутрос су празне, а Српска листа позвала је на бојкот референдума због немогућих услова и процедура које је одредила власт у Приштини.