Србија и Балкан

Пријем тзв. Косова није на дневном реду у Савету Европе, али то не значи да неће бити

Тачка дневног реда може бити уврштена и на самој седници Комитета министара, а Србија чини све да се тзв. Косово не нађе на дневном реду, каже извор "Новости"
Пријем тзв. Косова није на дневном реду у Савету Европе, али то не значи да неће битиGetty © Anadolu / Contributor

Постоји притисак на Приштину да се макар за корак помери ка формирању Заједнице српских општина, уколико жели да постане део Савета Европе, али се то никако не може тумачити као стварна жеља Запада да лажној држави стопира улазак у ову међународну организацију.

У дипломатским круговима се "шушка" да су Французи и Италијани тражили да се одложи одлука о чланству тзв. Косова која би требало да се донесе на Комитету министара 16. и 17. маја, док режим тзв. премијера Аљбина Куртија не покаже вољу да формира ЗСО.

У драфту дневног реда који је објављен као најава седнице Комитета министара (који је крајња инстанца за одлуку о чланству) пријем лажне државе није међу тачкама дневног реда. Извор "Новости" близак дешавањима у СЕ истиче да то не мора ништа да значи, јер се тачка може уврстити чак и на самој седници, а може да чека и месецима.

"Притисци на Приштину постоје. Београд је учинио све да се наши аргументи чују. Међу њима је и онај о Заједници српских општина коју је Приштина требало да формира још 2013. када је ЗСО предвиђена Бриселским споразумом. Ако је нису основали до сада каква је гаранција да ће то учинити после чланства у СЕ, што им је као 'услов' поставила известитељка Дора Бакојани. Има још времена до Комитета министара, видећемо како ће се ствари одвијати. Србија чини све да се тзв. Косово не нађе на дневном реду", истиче наш саговорник.

Да притисак на Приштину постоји јасно је и из ставова амбасада Француске и Немачке на КиМ. Ипак, не инсистира се на формирању ЗСО, већ на слању нацрта статута пред тзв. уставни суд.

Французи су тако поручили да би слање нацрта обезбедило подршку за пријем у СЕ. Навели су да је нацрт статута који је предложила Европска унија најбоља основа која се нуди за оснивање ЗСО.

Слање нацрта статута ЗСО на оцену уставном суду помиње се као један од јасних корака које Косово мора да предузме како би обезбедило подршку у СЕ, али је премијер Курти изјавио да Косово није прихватило тај план. 

Статут ЕУ за ЗСО има пуну подршку земаља које подржавају дијалог уз посредовање ЕУ. Тај документ нуди до сада најбољу и једину основу за стварање Заједнице општина са српском већином.

Из Амбасаде Немачке у Приштини јуче су саветовали влади тзв. Косова да убеди чланице СЕ да заслужује пријем, предузимајући конкретне кораке ка стварању ЗСО.

"Квинта и други континуирано наглашавају да очекују да Косово предузме опипљиве кораке за формирање ЗСО, како би остварило потребну двотрећинску већину у Комитету министара СЕ. Такав корак представљало би подношење предлога статута ЗСО Уставном суду. Како је амбасадор рекао – Косово мора да уради велики посао. То се још није догодило. Сада је на премијеру Куртију да убеди државе чланице предузимањем конкретних корака ка стварању ЗСО, на коју се Косово обавезало да ће успоставити и која је међународна обавеза", речено је у немачкој амбасади.

Иначе, Приштина је све кораке ка чланству ка Савету Европе прескочила лако и мимо правила и досадашњих искустава.

Бакојанијева је извештај написала брзо, у њему је навела да је Куртијева власт вратила имовину манастиру Високи Дечани, и то осам година после одлуке њиховог суда да земља припада светињи, и то је било довољно да препоручи чланство.

Пре тога је говорила о још два услова: формирање ЗСО и да се експропријација земљишта на северу КиМ врши по закону. Али од њих је одустала преко ноћи, и пребацила их за период постмониторинга, односно након што лажна држава постане чланица СЕ. Парламентарна скупштина СЕ је прихватила њену препоруку.

image