Портпарол Европске комисије (ЕК) Петер Стано је истакао да је Приштина забраном уласка патријарху српском Порфирију и седморици архијереја СПЦ на територију Косова и Метохије, прекршила Споразум о званичним посетама договорен у Бриселу 2014. године.
Стано је на брифингу за новинаре у Бриселу нагласио да је посета најављена у складу са релевантним споразумима о дијалогу и да је требало да буде дозвољена.
"Одбијањем уласка, косовска влада не само да је прекршила аранжмане за званичне посете из 2014. године, већ је и очигледно игнорисала значај који Српска православна црква и даље има за делове грађана Косова, а ово је против основних принципа сваког мултиетничког и толерантног демократског друштва", рекао је Стано.
Он је поновио позив Европске уније на "пуну и безусловну имплементацију свих споразума и обавеза из дијалога, укључујући и оне о званичним посетама".
На питање да ли ће посета патријарха Порфирија бити једна од тема сутрашњег састанка на нивоу главних преговарача Београда и Приштине у Бриселу, Стано је рекао да је тај састанак фокусиран на "веома специјалну агенду", али да, како претпоставља, ЕУ никада не пропушта прилику да пренесе "своје поруке, очекивања или незадовољство акцијама, корацима и одлукама појединачних страна у свакој прилици када се сусрећемо".
Стано је, ипак, подвукао да је много тога на сутрашњем дневном реду у покушају да се, као и током претходних састанака, реши питање утицаја одлуке о динару такозване Централне банке Косова.
На инсистирање албанских новинара да изнесе став ЕУ поводом резолуције о Сребреници, Стано је напоменуо да "Европска унија није члан с правом гласања у УН и није та која то треба да коментарише", али је ,ипак коментарисао да "нема сумње да је био геноцид у Сребреници".
"Али кад је реч о геноциду у Сребреници, став Европске уније и њених установа је веома јасан и стављан је до знања сваки пут на дан тог ужасног догађаја у европској историји, навео је Стано.
Према његовим речима, "не може да буде никаквог порицања или релативизације геноцида у Сребреници", тврдећи да то није ствар мишљења, већ, како је рекао, одлука међународних правосудних органа, међу којима је и Међународни суд за бившу Југославију.
"Сви то морају да прихвате и сви то морају да поштују, а свакоме ко то покуша да доведе у сумњу нема места у Европи", рекао је Стано.
Албански новинари тражили су од портпарола Европске комисије Ерика Мамера да каже и какав је став председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен поводом изјаве европског комесара Оливера Вархељија у Београду, који је рекао да се не слаже са колективним кажњавањем једног народа, на шта је Мамер одговорио да су ставови комесара његови лични ставови, а да председница ЕК, која је јуче била на путу, нема на то коментар.
Стано је на то поновио да ЕУ и њене институције сваке године подсећају на став ЕУ "о геноциду у Сребреници" и навео да је, ако се погледа уназад, став комесара Вархељија врло јасно изражен у тим изјавама.
Портпарол ЕУ је нагласио и да ЕУ неће толерисати "никога међу својим чланицама, међу својим актерима, ко покушава да негира геноцид, релативизује геноцид или покушава да велича ратне злочинце".
"То је нешто што преносимо земљама и партнерима који желе да постану део Европе, део Европске уније, да очекујемо од свих политичких актера на Западном Балкану да се уздрже од било каквог деловања и реторике која би могла да доведе у сумњу њихове европске акредитиве и што би се могло посматрати као негирање ужасних ствари које су се десиле у Сребреници", поручио је Стано.