Србија и Балкан

Заседао Републички штаб за ванредне ситуације: Приоритет актуелна ситуација на депонији Дубоко

Потпредседница Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић је рекла да је Министарство 10. маја расписало међународни тендер за одабир извођача за радове на санацији и модернизацији депоније
Заседао Републички штаб за ванредне ситуације: Приоритет актуелна ситуација на депонији Дубоко© TANJUG/ OMK MUP REPUBLIKE SRBIJE

Потпредседник Владе Србије и министар унутрашњих послова и командант Републичког штаба за ванредне ситуације Ивица Дачић председавао је данас Првом редовном седницом Републичког штаба за ванредне ситуације, која је одржана у Палати Србија.

У уводном делу седнице, министар Дачић је апострофирао да је превасходни циљ седнице сагледати информације о актуелној ситуацији и активностима санирања пожара на Регионалној депонији "Дубоко" код Ужица, спремност субјеката и снага система смањења ризика од катастрофа за припрему и реаговање у наредном периоду, стање водних објеката за заштиту од поплава и уређење водотокова, као и информације о увођењу система раног упозоравања и обавештавања јавности у случају надолазеће или непосредне опасности.

Потпредседница Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић је истакла да је регионално предузеће за управљање отпадом формирано 2005, а почело је са радом 2011. године, саопштило је Министарство унутрашњих послова.

Вујовић: У току тендер за модернизацију депоније

Држава је, због неопходности стабилизације, проширења и модернизације депоније обезбедила средства из кредитне линије европских партнера.

"Министарство које водим расписало је 10. маја међународни тендер за одабир извођача за радове на санацији и модернизацији депоније. Радиће се пројектовање, стабилизација косине, проширење депоније, третман биогаса и изградња система за третман процедних вода. 'Дубоко' је изузетно комплексан пројекат, јер део депоније и даље мора да прихвата отпад и када почну радови на санацији. По завршетку радова 2027. године, 'Дубоко' ће бити модеран центар где ће се отпад третирати по савременим стандардима. Век депоније ће бити продужен за наредних 20 година, а задовољиће потребе око 320.000 становника из девет локалних самоуправа", рекла је Вујовић прецизирајући да ће ка центру гравитирати Ужице, Пожега, Ариље, Чачак, Бајина Башта, Лучани, Косјерић, Ивањица и Чајетина.

Начелник Републичког штаба за ванредне ситуације и в.д. помоћника министра и начелника Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић указао је на значај ове прве Редовне седнице како би се сви из система заштите и спасавања благовремено упознали и спровели превентивне активности ради ублажавања последица изазваних, како пожарима на отвореном простору, тако и потенцијалним екстремним временским појавама.

Чаушић је истакао да Министарство унутрашњих послова поседује значајне капацитете и да је Сектор за ванредне ситуације као служба опремљена и обучена да пружи адекватан одговор на све ванредне догађаје.

image