Да ли је Аљбин Курти јучерашњим писмом министарке Донике Гервале Савету Европе, којим je најављена припрема статута ЗСО и његово упућивање Уставном суду на оцену, себи забио озбиљан ауто гол, или се само размажено западноевропско и америчко дериште преиграло, па ће му, сходно томе, све експресно бити опроштено?
Јуче и данас, наиме, ређају се што из Савета Европе што са других инстанци, рецимо амбасадорских у Приштини, благе, рекло би се добро избалансиране дипломатске критике писма косовске министарке. Најдаље је отишао портпарол ЕУ Петер Стано оценом да је за сада "немогуће оценити предлог Владе Косова да састави и упути Уставном суду сопствени статут за оснивање ЗСО".
"Садржај статута који је Влада Косова саставила непознат је и о њему се није разговарало ни са Србијом ни са посредником ЕУ. Због тога је у овој фази немогуће проценити његову компатибилност са споразумима из 2013. и 2015. године", рекао је Стано.
У овом тренутку, дан по писму Гервале Савету Европе, којим је тзв. Косово напречац покушало да на дневни ред те институције стави предлог за пријем Косова, тешко да сем Аљбина Куртија и Донике Гервале - а можда ни они - ико зна како би Куртијев статут ЗСО могао да изгледа и какве би ингеренције по њему добили Срби у четири општине на северу КиМ. Можда нешто више једино знају поједини западни амбасадори у Приштини?
Сама Гервала јуче је навела да Приштина припрема нацрт статута за успостављање "механизма за самоуправу, координацију и сарадњу општина са српском већином на Косову". Она је, како су јуче пренели медији, писала председавајућем ПС СЕ Теодоросу Раузопулосу обавестивши га да тзв. Косово планира да до краја маја пошаље Уставном суду нацрт статута ЗСО, заснован на предлогу Фондације "Фридрих Еберт".
"Нацрт обезбеђује не само пуно поштовање устава и закона републике Косово, већ у исто време спречава недозвољене интервенције споља, како у општинама тако и широм КиМ", написала је Гервала.
Иначе, поменута Фондација "Фридрих Еберт" представила је крајем јануара 2023. нацрт статута ЗСО којим је одмах на почетку дефинисано да је "заједница општина са српском већином", како је у овом предлогу ЗСО названа, "правно лице основано у складу са уставом и правним системом Косова". У седам поглавља и 18 чланова предвиђено је, поред осталог, "да би статут заједнице морала да одобри Влада Косова правним актом, у складу са уставом". Заједница би, даље, имала своје симболе, грб и заставу, али би и ти симболи морали да буду у складу са Уставом Косова.
Међу циљевима заједнице, према предлогу немачке фондације, посебно су истакнути – "јачање локалне демократије, развој локалне привреде, надзор у области образовања, примарног и секундарног здравства". У једном од чланова наведено је и да ће се "обављајући потпуни надзор у области примарне и секундарне здравствене и социјалне заштите, заједница у потпуности придржавати устава и правног система Републике Косово".
Амерички Радио Слободна Европа је јануара прошле године, објављујући нацрт овог статута, навео како се у њему прецизира "да би се план и програм наставе на српском језику одвијао у косовском систему". Заједница српских општина по овом предлогу имала би свој буџет, али био он морао да буде предмет канцеларије генералног ревизора тзв. Косова.
Потпредседник Владе Србије Александар Вулин је подсетио данас да према Бриселском споразуму "Статут ЗСО предлаже управљачки тим изабран и потврђен, а чине га Срби из четири општине са севера Косова Метохије а не Шиптари или Лајчак".
"Тако је договорено 2013. са представницима Европске уније. Није проблем Kурти, проблем је ЕУ која није одржала своју реч, ево већ 11 година. И нека Француска, Немачка и Италија и читава ЕУ престану да помињу Републику Српску као негативан пример. Република Српска је формирана Дејтонским споразумом и када се договор поштује Босна и Херцеговина функционише. Ако је БиХ нефункционална, као што Француска, Немачка и Италија очигледно сматрају, онда за то кривицу сносе странци који владају у БиХ и они који у БиХ покушавају да укину Републику Српску", поручио је Вулин.
Овде ваља имати у виду да је управљачки тим, састављен од представника Срба са КиМ, пре годину дана представио у Бриселу нацрт статута ЗСО. Курти је тај документ, међутим, одмах одбио уз тврдњу да је он "неспојив са косовским уставом", као и да "асоцира на Републику Српску". Дан по објави овог нацрта, министар локалне самоуправе тзв. Косова Ељберт Краснићи разрешио је српски управљачки тим.
Нови нацрт статута ЗСО представила је "велика петорка" октобра 2023. године Београду и Приштини, али, текст тог предлога до данас није објављен. У Бриселу је једино наведено да је то "модеран, европски предлог" на који је Курти реаговао речима да је то "оквир" за наставак разговора. Влада тзв. Косова послала је Лајчаку и коментаре на ову варијанту нацрта ЗСО. Јуче се, међутим, изјаснила да сада спрема некакав свој предлог, чиме је европски, може се закључити, стављен ад акта.
Иначе, октобра 2015, две године по Бриселском споразуму којим је предвиђено формирање ЗСО, председница тзв. Косова Атифете Јахјага је од Уставног суда затражила оцену уставности споразума о формирању ЗСО. Крајем децембра 2015. Уставни суд донео је пресуду према којој "принципи који се односе на ЗСО а који су договорени у Бриселу нису у потпуности усклађени са духом устава". Наведено је међутим и "да ће Заједница општина са српском већином бити успостављена како што је предвиђено Првим споразумом, ратификованим од стране Скупштине РК и проглашеним од стране председнице 'РК'", као и да је одлука Уставног суда обавезујућа за власти Косова.
Одговарајући на питање какву ЗСО Србима на КиМ спрема Аљбин Курти, Доника Гервала јуче је рекла да ће статут ЗСО косовске владе "задовољити потребе Срба на Косову у испоштовати устав и све законе". Рекла је и да су око нацрта "почеле консултације са представницима српске заједнице".
Којим, за сада се не зна.