Дачић: Запад врши притисак да се подржи резолуција о Сребреници, неће имати потребну већину
Запад врши велики притисак на земље за које се очекује да би могле да подрже резолуцију о Сребреници, изјавио је министар унутрашњих послова Ивица Дачић, оценивши да иако резултати гласања неће ићи у корист Србији, њима неће бити задовољне ни западне земље, јер очекују двотрећинску већину.
Говорећи о седници Генералне скупштине УН на којој ће се у четвртак гласати о предлогу резолуције о Сребреници, Дачић је за ТВ Пинк рекао да је ситуација доста тешка и да је немогућа мисија да Србија постигне успех у смислу да победи на гласању, али да ни западне земље неће бити задовољне јер очекују двотрећинску већину на гласању.
"Ја сам разговарао лично са 73 министара спољних послова - у складу с послом и мојим пријатељским односима с њима. Разговарао сам и са покојним министром из Ирана. Међутим, овде се ситуација мења из дана у дан. Сада је нови министар спољних послова и он с њима сада обавља те додатне консултације", рекао је Дачић.
Он је навео да ће многе земље бити уздржане приликом гласања на седници Генералне скупштине УН, али да су правила таква да се рачунају само гласови за и против.
"Таква су правила, већина земаља углавном напусти салу приликом гласања или гласају уздржани чисто да се никоме не би замерали", рекао је Дачић.
Дачић је додао да Србија има за противнике најјаче земље на свету, укључујући Немачку, Велику Британију, САД, Француску, исламске земље, и да може да се полемише око тога да ли је праведна ситуација у којој се налази наша земља, али да је то политичка реалност у којој се налазимо.
Двоструки аршини међународне заједнице о КиМ
Коментаришући јучерашњи упад тзв. Косовске полиције у експозитуре Поштанске штедионице и трезор на северу КиМ, Дачић је изјавио је да Курти наставља са терором против српског народа на Косову и Метохији.
"Ми смо сад дошли до тога да им смета и динар и сада, ето, неко мисли да је то хапшење динара, затварање тих експозитура и то у условима и у моменту док људи тамо долазе да подигну плате, да подигну пензије. Мислим, то је реално хуманитарној катастрофи", рекао је Дачић.
Министар је истакао да постоје двоструки аршини и да се опет поставља питање докле ће међународна заједница да толерише све ово што се дешава на Косову и Метохији, а како подсећа, "због измишљене хуманитарне катастрофе Албанаца, чак је бомбардована Србија, односно Југославија 1999. године".
Према његовим речима, када се подвуче црта, нема никаквих последица по Приштину од стране међународне заједнице и конкретних реаговања.
"Стално се изиграва нека немоћ, како би се рекло да они не могу да утичу на Приштину, да сви нешто то као осуђују вербално, али никаквих конкретних реакција нема", закључио је Дачић.