Србија и Балкан

Још једно дете рањено из ваздушне пушке у центру Београда

Процењује се да у Србији има око 100.000 комада ваздушног оружја, а за дозволу је неопходна само лична карта и 15.000 динара
Још једно дете рањено из ваздушне пушке у центру Београдаwww.globallookpress.com © Bulkin Sergey

Шеснаестогодишња девојчица задобила је јутрос код Калемегдана повреду бутине када је погођена из ваздушне пушке.

Девојчица је превезена у Универзитетску дечју клинику Тиршова где чека операцију с обзиром да је задобила прострелну улазну рану. Након што зрно метка буде извађено биће узето ради даљих вештачења, саопштило је Прво основно јавно тужилаштво у Београду.

Касније поподне полиција је привела осумњиченог, а дежурни тужилац Првог основног јавног тужилаштва у Београду одредио му је задржавање до 48 сати.

Како преноси Танјуг, ради се о С. Х. (54) који се сумњичи за кривично дело изазивање опште опасности, саопштено је из тог тужилаштва.

Како медији сазнају, девојчица је кренула у школу, а у првом тренутку након што је рањена помислила је да ју је у ногу ударила лоптица. Неколико секунди касније приметила је крв.

Претходно је шездесетогодишњи мушкарац у суботу из једне од стамбених зграда пуцао на дечака у Сарајевској улици и ранио га.

Подсетимо, како је објавио Танјуг, Први основни суд у Београду одбио је предлог тужилаштва за одређивање притвора М.М. који се сумњичи да је погодио дечака (11) из ваздушне пушке у парку у центру Београда.

"По оцени судије, не постоје околности које указују да ће осумњичени ометати поступак утицањем на сведоке, нити да ће у кратком временском периоду поновити кривично дело", речено је Танјугу у том суду.

Осумњичени за кривично дело изазивање опште опасности је на саслушању изјавио да не жели да износи одбрану.

Ваздушна пушка може да се купи у било којој продавници оружја. Важно је само да је особа пунолетна. Ипак, одређена правила постоје.

"Обе категорије Цe и Дe тог оружја могу да набаве пунолетна лица уз личну карту без одобрења, с тим што се Цe категорија обавезно пријављује полицији, а Дe категорија се не пријављује, тј. не евидентира се. То значи да пунолетно лице може да купи оружје Дe категорије и да га без проблема држи", каже Душко Илић из Националне асоцијације за оружје у Србији.

Лекарски преглед није потребан пре куповине

За ваздушно оружје већег калибра, Цe категорију, потребно је да чувате документацију из МУП-а. Куповину у року од осам дана треба да пријавите полицији уз доказ о пореклу оружја. За мањи калибар, Де категорију, важан је рачун из продавнице као доказ о поседовању.

"Поседовање класичне ваздушне пушке се не заводи, али морате продавцу да покажете личну карту. Затим, морате да имате рачун када сте купили пушку, па и у књигама продавца постоји траг да сте ви купили ту пушку тада, значи не пријављује се полицији, али у случају неког проблема постоји траг ту. Проверу могу да врше само овлашћена лица уз судски налог", каже Иван Урошевић, инструктор за безбедно руковање оружјем.

Душко Илић објашњава да такво оружје може да се забрани, уколико се процени да особа није здравствено способна.

Међутим, здравствено стање може да се утврди тек накнадно, што може да буде касно, јер особа пре куповине не мора на лекарски преглед или курс. Најјефтиније ваздушно оружје кошта око 15.000 динара.

Није први пут да неко буде повређен

Има и пушака од две, три хиљаде евра, које користе спортисти. Правила су иста као за ватрено оружје, а закон је дефинисао увоз, продају, начин на који се чува, носи и користи. Међутим, има простора за нова правила, кажу стручњаци.

"Закон о оружју као и сви остали закони морају константно да се усклађују и мењају. Макар неки информативни курс да се уведе, није лоше, али није у склопу још увек никаквих промена, било да се ради о ер софт оружју, ваздушном или другом, све је то још либерални систем набављања и поседовања", каже Иван Урошевић, инструктор за безбедно руковање оружјем.

Није први пут да неко буде повређен из ваздушне пушке. Непозната особа пуцала је 2021. у правцу школског дворишта на Вождовцу, а 2022. ухапшени су тинејџери од 15 и 13 година јер су пуцали из ваздушне пушке и погодили пролазницу у главу. Упућени процењују да у Србији има око 100.000 комада ваздушног оружја.

Ако се пуца из близине, то оружје може да нанесе тешке телесне повреде. За кривично дело изазивање опште опасности предвиђена је новчана и казна затвора до пет година.

image