"Мирдита, добар дан" померен за Видовдан: Провокација, удар на Устав и цепање српске црнине
Када, 28. јуна, већина Срба буде славила један од најзначајнијих дана у историји нашег народа, Видовдан, дан сећања на Косовску битку и зачетак Косовског завета као кључног момента српског националног идентитета, група људи усред Београда, под плаштом "културе", промовисаће сепаратистичку творевину "Косово".
И иначе контроверзни фестивал "Мирдита, добар дан" који отворено промовише независност лажног "Косова", а обично се одржава у мају, сада је, баш у години када је Приштина добила ветар у леђа на свом путу ка Савету Европе, укинула динар, и наставила упаде у српске институције, померен на један од најзначајнијих датума у историји Срба, а нарочито Срба из јужне српске покрајине, протериваних и прогоњених Срба са Косова и Метохије.
Видовдански удар на Устав
"Ми смо неколико пута померали датум одржавања Свесрпског сабора, а подносиоци резолуције о Сребреници су два пута померали термин Генералне скупштине Уједињених нација, па је у том тренду и екипа коју чине ЕУ, Рокфелер фондација и Сорош (финансијери фестивала) па и они померају свој догађај. Само га они заказују на лукав начин - од 27. до 29. јуна, односно, праве проширени Видовдан током кога ће извршити удар на Устав, говорећи о бољим односима Косова и Србије, што је исто као да говоре о односима Ниша и Србије", оцењује редитељ Драгослав Бокан.
Циљ фестивала јесте, кажу организатори, "да Србији приближи косовску културну сцену и обрнуто, да публици са Косова представи савремену културно-уметничку сцену Србије".
"'Мирдита, добар дан!' кроз спој представника српске и косовске културе тежи размени уметничких идеја и стварању традиције сарадње. Кроз размену уметничких идеја, дебате и дискусије о савременим друштвеним и политичким проблемима фестивал доприноси напорима на изградњи трајног мира и нормализацији односа између Србије и Косова", опис је на сајту фестивала из кога се већ чита намера организатора да "Косово" усред Београда представе као нешто другачије од Србије, иако је реч о духовној колевци српског народа.
Покушаји да се културна баштина Косова и Метохије представи као нешто независно од Срба и Србије нису нови, и осим на овом фестивалу, видимо то и кроз приштинско својатање српских манастира и споменика.
Фестивал који се одржава у Београду је тако, само "трејлер" дугометражног филма који се већ деценијама одвија у јужној српској покрајини: отимање и присвајање свега са предзнаком "српски".
Пале ватру па цокћу над њом
"Та врста безобразлука и гурања прста у око Србима је невероватна, и циљ је да се изазове реакција код национално орјентисаних људи, да се деси неки хаос, па да они кажу како Срби никог не пуштају да нешто каже и све доживљавају аутистично и шовинистички. Циљ им једа испровоцирају сукоб, па да се чуде над сукобом. Да запале ватру, па да онда гледају у ту исту ватру и цокћу . Цео тај фестивал од почетка има функцију да изазове узнемирење, јача аутошовинизам, исмева, иритира наше ране, и цепа нашу црнину", уверава Бокан.
И сама најава да ће се оваква манифестација одржати баш на Видовдан, већ је изазвала бурне реакције, па и корисници Икса (Твитера) тумаче овакав избор датума као провокацију.
"Зар за Видовдан у Србији да се одржи антисрпски скуп у условима када нам Курти хапси српску браћу и српске докторе по КИМ?", упитала је корисница Икса Милена Богдановић.
STOP _‼️Zar za Vidovdan u Srbiji da se održi antisrpski skup u uslovima kada nam Kurti hapsi srpsku braću i srpske doktore po KIM?"Mirdita ,dobar dan" u organizaciji inicijative mladih za ljudska prava Srbije,gradjanskih inicijativa Srbije,i organizacije integra Kosova.👹👹🚷 pic.twitter.com/89KyudXWla
— Milena Bogdanovic (@MilenaB24366673) June 12, 2024
Профил "Косово је срце Србије" оценио је ту "случајност" као "врхунац безобразлука и лицемерја".
"У Београду ће бити одржана шиптарска манифестација под именом 'Мирдита' која јасно пропагира независност Косова и шири пропаганду о 'српској агресији', али перфидно кроз фразу 'хајде да се помиримо'. Мирдита, лаку ноћ, Србијо, и нећемо се помирити", поручили су.
🤬🤬🤬🤬На Видовдан 28. јуна се у Београду организује антисрпски фестивал “Мирдита, добар дан”! Врхунац безобразлука и лицемерја у координацији са петоколонашким удружењима и аминовањем од стране власти!У Београду ће бити одржана шиптарска манифестација под именом "Мирдита"… pic.twitter.com/jSby6uzWRS
— Косово је ❤️ Србије! 🇷🇸❤️🇷🇺 (@Biljana16559170) June 12, 2024
И активиста Предраг Аздејковић има своју теорију по питању одабраног датума за одржавање фестивала.
"Иницијатива младих намерно закаже 'Мирдита, добар дан' за Видовдан и моли бога да дође до неког хаоса и насиља, како би опет могли да буду жртве и да кукају иностраним партнерима и донаторима како им треба повећати финансирање! Не наседајте на мамац! Игноришите провокаторе!", навео је он.
Inicijativa mladih NAMERNO zakaže Mirdita, dobar dan za Vidovdan i moli boga da dođe do nekog haosa i nasilja, kako bi opet mogli da budu žrtve i da kukaju inostranim partnerima i donatorima kako im treba povećati finansiranje! Ne nasedajte na mamac!!! Ignorišite provokatore!!!
— dr Predrag Azdejković 🏳️🌈🇷🇸 (@azdejkovic1) June 12, 2024
Бокан за РТ Балкан прецизира да фестивал "Мирдита, добар дан", није албански, већ да је реч о антисрпском догађају.
"Читава идеја је иритирање Срба, антиуставно и национално иритирање и политичка провокација. То је као кад би неко хтео да на Ташмајдану подигне споменик терористи Јашарију, а онда се љути што су се Срби побунили, и каже - 'ето какви су Срби, не воле споменике'. Људи су револтирани што неко под тако смешним изговорима промовише антисрпски фестивал на Видовдан, у сред Београда, а онда се прави луд и пита коме смета мирољубиви фестивал", истиче Бокан додајући да је функција фестивала да изазове сукоб и Србе представи у лошем светлу.
Да је читав фестивал који организују Иницијатива младих за људске групе, Грађанске иницијативе које су нам познате као организација која стоји иза "Прогласа", као и приштинска организација "Интегра", прст у око страдањима српског народа на Космету, показује и његов програм.
Ове године, тако манифестацију отвара позоришна представа "Отац и отац" по тексту Јетона Незираја, у режији Куштрима Кољићија.
То је, кажу организатори "комад који нас подсећа на губитке и преко 1600 несталих особа након рата на Косову који се завршио пре 25 година. Аутор и режисер представе показују нам како незамислива туга може да утиче на једну породицу. Ова представа, коју критичари описују као 'агресивно тужну', соучава публику са наслеђем рата на Косову и универзалношћу патње породица несталих особа".
Међу несталим особама је иначе више од 570 Срба и неалбанаца, чија судбина, највише због незаинтересованости приштинске власти, никада није расветљена.
Како ће се у комаду приказати српска страдања и нестанци, остаје да се види, али пређашње изјаве аутора комада Незираја, не обећавају, будући да смо га већ слушали како, критикујући српско позориште у Грачаници, и једну од српских представа, тврди да су у њој "Срби приказани као главне жртве на које велике силе бацају бомбе".
Јер Срби, иначе, нису жртве на које су велике силе бацале бомбе?
И најава дебате "Суочавање са постратним афективним наративима" поприлично речито говори о идејама које се одашиљу са овог фестивала.
"Кроз разговор о наслеђу након рата које се наслања на афективне политичке, друштвене и културне наративе који су окупљени око националистичке агенде, негације насилне прошлости и моноетничког становишта, желимо да одговоримо на питање како навигирати у таквом контексту", наводи се.
Друга дебата, која ће уједно бити и промоција књиге "Записи црва Смолинског" младог писца Азема Делију, односиће се на питање "суочавања са теретом рата/наслеђа, као и импликацијама које оно данас има на односе Косова и Србије", навели су организатори.