Шпански парламент данас расправља о предлогу групе каталонских посланика из сепаратистичке партије "Жунтс" (Заједно за Каталонију) да влада ове државе призна независност такозваног Косова преноси "Газета блиц".
Партију је основао и предводи је Карлес Пуђдемон, бивши председник регионалне владе Каталоније који је својевремено прогласио независност тог региона (што је влада Шпаније поништила) и потом са својим сарадницима побегао у Белгију, како би избегао суђење за побуну и противуставне активности. Упркос томе што је у неколико наврата хапшен у више европских земаља на основу шпанске потернице, никада није изручен Мадриду.
Зато и не чуди што ће каталонски посланици од Владе Шпаније затражити да призна "Косово" као "правну и демократску државу са око 1,7 милиона становника".
"Одбијање Шпаније да призна државу која је искористила своје легитимно право на самоопредељење је препрека политици укључивања Западног Балкана у ЕУ, а то је фактор дестабилизације простора посебно у контексту у Украјини, који овај део Европе доживљава са посебном узнемиреношћу", наводи "Жунтс" у образложењу.
"Жунтс" сматра да "као подршка напорима институција и народа Косова у одбрани свог права да постоје као независна држава, Шпанија мора одустати од свог одбијања и мора наставити са тренутним признавањем Косова".
Истичу да је неприхватљиво да Шпанија непризнавањем "Косова" следи исту стратегију као Русија, Кина и Белорусија и наводе да Шпанија већ има индиректне односе са "Косовом" и признаје косовске пасоше од јануара.
У образложењу се предлаже да шпанска скупштина подстакне владу да призна независност јужне српске покрајине.