Влада Пакистана хоће да забрани партију Имрана Кана
Влада Пакистана планира да забрани партију Имрана Кана Терек-е-Инсаф, саопштио је у понедељак министар информисања Атаулах Тарар. Кабинет такође настоји да подигне нове оптужбе за издају против бившег премијера, свега неколико дана након што је суд поништио претходне оптужбе.
Кан, који се тренутно налази у затвору због оптужби за корупцију, збачен је са власти у априлу 2022. Од тада се суочио са више од 100 оптужница, које је његова странка прогласила политички мотивисаним.
Министар унутрашњих послова је рекао да је влада прибавила "веродостојне доказе" који указују да је Терек-е-Инсаф примао новац из страних извора, што се коси са тамошњим законима.
Кабинет је такође оптужио странку за подстицање нереда широм земље након Хановог хапшења прошле године. Масовни насилни протести избили су у мају 2023. пошто је Кан притворен, а што је изазвало политичку кризу која је спласнула тек када је пакистански Врховни суд наредио његово ослобађање.
Касније је 71-годишњи политичар поново ухапшен због оптужби за корупцију.
"Савезна влада ће покренути процедуру да се забрани пакистански Терек-е-Инсаф", рекао је Тарар, тврдећи да су најновији наводи довољни да се забрана дозволи. Међутим, медији јављају да би одлуку ипак морао да одобри Врховни суд.
Према Тараровим речима, влада ће такође поднети нове оптужбе за издају против Кана и бившег председника Арифа Алвија због наводног незаконитог распуштања Народне скупштине у априлу 2022. године, током последњих дана Канове власти. Премијер, који је преузео дужност 2018. године, збачен је изгласавањем неповерења.
Канов портпарол Зулфикар Бухари рекао је да су акције владе политички мотивисане.
"Ово је знак панике јер су схватили да се судовима не може претити", рекао је он.
Два дана раније, пакистански суд је поништио седмогодишње казне изречене Кану и његовој супрузи Бушри због наводног кршења исламског закона тиме што су се венчали пребрзо након њеног развода. Почетком јуна, Високи суд у Исламабаду је такође поништио казну Хану због наводног одавања државних тајни.
Вишеструке осуде онемогућиле су да се Кан и Терек-е-Инсаф кандидују на фебруарским изборима, али је Врховни суд од тада одлучио да је партији неправедно ускраћено најмање 20 додатних места у парламенту.
Пакистанска комисија за људска права упозорила је да забрана странке "не би постигла ништа више од дубље поларизације (друштва) и велике вероватноће политичког хаоса и насиља".
Кан је оптужио пакистанску војску и САД да су планирале његово свргавање, тврдећи да је Вашингтон учествовао у завери да збаци његову владу након што је он посетио Русију. Министар Тарар је у понедељак заузврат оптужио бившег премијера да покушава да наруши односе између Исламабада и Вашингтона.