Убрзо након што је Доналд Трамп за длаку избегао да буде убијен на предизборном скупу у Батлеру, савезна држава Пенсилванија, на друштвеним мрежама појавила су се упозорења да би следећи могао бити – Илон Маск.
Једно упозорење упутио је инфлуенсер и Трампов присталица Јан Мајлс Чонг, који је на Иксу Маску поручио: "Молим вас, утростручите своје обезбеђење. Ако могу да дођу по Трампа, доћи ће и по вас."
На то је Маск одговорио тако што је обелоданио да је покушаја да му се одузме живот у последње време већ било.
"Опасна времена су пред нама. Две особе (у засебним приликама) су већ покушале да ме убију у протеклих осам месеци. Они су ухапшени са оружјем на око 20 минута вожње од штаба 'Тесле' у Тексасу", открио је милијардер.
Друго упозорење милијардеру, који је први пут отворено подржао Трампа након атентата, дошло је са блога "Хоул Марс каталог", посвећеног безбедности и технологији, где је поручено Маску да "појача" своје обезбеђење.
"Можда је време да направим тај летећи метални оклоп", одговорио је Маск.
"Оклоп" се односи на Маскову иницијативу из 2021. да сагради механички оклоп по угледу на суперхероја Ајронмена с инжењером и проналазачем Диланом Ленгом Едминстоном, који је чак саставио и прототип. Иначе, иако се лик чувеног "Марвеловог" стрип јунака први пут појавио скоро деценију пре рођења 53-годишњег Маска, сценариста филма "Ајронмен" из 2008. године, Марк Фергус, засновао је своју верзију лика ког тумачи Роберт Дауни Џуниор на управо технолошком милијардеру.
Као и републикански кандидат за предстојеће америчке изборе, Илон Маск је показао склоност ка "таласању" у инат западном естаблишменту. Најскорији пример представља његова тврдња да је Европска комисија Иксу понудила "илегални дил" да та друштвена мрежа тајно цензурише садржај, и да је Маск, за разлику од својих колега који поседују друге друштвене мреже, наводни предлог одбио.
Поред склоности да често и без резерве доводи у питање и/или оспорава тврдње демократских политичара и продемократских медија када је у питању Доналд Трамп, Маск је такође одговоран за објављивање тзв. Твитер фајлова по куповини те друштвене мреже.
Подсетимо, тзв. Твитер фајлови су указали на спрегу америчких служби и друштвених мрежа, односно да је та платформа радила руку под руку са неколико агенција америчке владе и политички мотивисаних НВО дејствовала у оквиру онога што су многи коментатори описали као "цензурно-индустријски комплекс".
Такође, независном новинару Мату Таибију, који је објављивао дотичне документе, запрећено је кривичним гоњењем само зато што савесно обавља свој посао.
Међу онима којима се Маск замерио је и компанија "Блекрок", која је била међу великим власницима деоница "Твитера" пре него што га је Маск откупио, али и коју је оптужио 2018. године да подстиче инвеститоре који се "кладе" на пад цена деоница на берзи (шортселере).
Иако је такво питање можда сувишно у америчком друштву које све више показује склоност да проблеме решава мецима а не речима, није јасно да ли је све ово довољно да би неко покушао да убије Илона Маска након покушаја да се Трампу одузме живот, нити ко би на тако нешто био спреман.
У међувремену, можда не би било згорег да Маск ипак направи тај механички оклоп – ако ништа друго, изгледаће кул.