Свет

"Мајкрософт": Иран покушава да се умеша у америчке изборе... и Кина и Русија

Компанија Била Гејтса тврди да је открила хакере и лажне вести повезане са Техераном
"Мајкрософт": Иран покушава да се умеша у америчке изборе... и Кина и РусијаGetty © SOPA Images / Contributor

Хакери и сајтови лажних вести који су наводно повезани са Ираном можда спремају нешто "подло" у САД, упозорава "Мајкрософт".

"Мајкрософтов" центар за анализу претњи (МТАЦ) објавио је извештај у којем се тврди да су пронашали трагове операција ширења утицаја, усмерених на Американце. Утицај, према извештају, углавном шире Иранци, али и Кинези и Руси.

"Ирански актери су недавно поставили темеље за операције ширења утицаја које су усмерене на америчку публику и потенцијално желе да утичу на америчке председничке изборе 2024", саопштио је МТАЦ.

За једну наводну иранску мрежу, названу "Олуја-2035", каже се да води четири веб странице које се представљају као новинске куће, од којих свака покрива различити део америчког бирачког тела. Један од сајтова, "Савана тајм" фокусира се на републиканску политику, пишући посебно о ЛГБТ питањима и промени пола, објашњава "Мајкрософт".

Други, "Нио тинкер", служи демократама и објављује "саркастичне, опширне чланке" у којима напада републиканског председничког кандидата Доналда Трампа.

Ту су још и портал "ИвенПолитикс" и четврта, неидентификована, "новинска кућа". Компанија тврди да су сајтови користили вештачку интелигенцију како би плагирали "барем део свог садржаја из америчких публикација".

Поред сајтова са лажним вестима, МТАЦ тврди да је идентификовао две иранске хакерске групе повезане са Иранском револуционарном гардом. Једна, названа "Минт сендсторм", покушала је, наводно, да хакује председничку кампању у јуну.

Иста хакерска група је "такође безуспешно покушала да се пријави на налог који припада бившем председничком кандидату" средином јуна, саопштио је МТАЦ. Иако се за групу каже да се обично бави шпијунажом, ове акције "сугеришу" да би њихови циљеви могли бити повезани са изборима, наводи МТАЦ.

Друга група "повезана" са Иранском револуционарном гардом названа "Пич сендсторм" или АПТ-33, успела је да приступи налогу локалних власти округа који је "нестабилан" и који је био поприште "расне контроверзе" раније ове године.

Влада САД и велике технолошке компаније од 2016. године тврде да Русија и друге стране владе спроводе хакерске нападе и "операције ширења утицаја" са циљем подривања америчких избора. Једини изузетак су били избори 2020, које су и владине агенције и приватне компаније – касније је откривено да су радиле заједно – прогласиле "најбезбеднијим у америчкој историји".

image