Распала се кинеска ракета у свемиру: Више од 700 крхотина јури ка Земљи, угрожено 1.100 сателита
Кинеска ракета која се распала у свемиру ове седмице створила је више од 700 комада крхотина због чега је више од 1.100 сателита и других објеката у Земљиној орбити изложено ризику од опасних судара, оценили су данас аналитичари.
Државна кинеска компанија "Шангај спејском сателајт технолоџи" (СССТ) лансирала је 18 интернетских сателита у орбиту у уторак, као први део комуникацијске мреже која ће се такмичити са "Спејсексовим" Старлинком, пренео је Ројтерс.
Горњи део ракете, који је сателите довео у орбиту, чини се да је експлодирао убрзо након испуштања терета, стварајући крхотине. Америчке компаније за праћење свемира процењују да је реч о најмање 700 комада.
Компанија "ЛеоЛабс" објавила је јуче да број комада крхотина прелази 900, што овај догађај чини једним од највећих икада забележених.
Облак крхотина, створен на отприлике 800 километара висине, постојаће неколико година, рекли су поједини аналитичари.
За сада се не зна да ли је најновији распад узрокован сударом са другим објектом или експлозијом неискоришћеног ракетног горива.
Више од 1.100 сателита и других објеката у свемиру је у опасности од судара са кинеским крхотинама, рекла је за британску агенцију Одри Шафер, потпредседница за стратегију у компанији за праћење свемира "Слингшот ероспејс".
"Оно што сада видимо јесте да постоји више од 1.100 предвиђених блиских сусрета на мање од пет километара удаљености током следећа три дана," казала је Шафер.
Она је навела да је у отприлике трећини случајева реч о активним свемирским летелицама које се вероватно могу померити.
Према њеним речима, остали објекти немају могућност избегавања нових крхотина због чега многи аналитичари страхују од ланчаних судара.