Нестали британски тајкун сарађивао са британским и америчким обавештајцима
Потрага за шест особа несталих у олуји на мору код Сицилије, када је потонула јахта британског технолошког тајкуна Мајка Линча, и даље траје, а снимак италијанске обалске страже указује да је луксузни брод потонуо за мање од једног минута.
Чудна несрећа на мору у којој је нестао Линч, још је чуднија због чињенице да је два дана раније његов пословни партнер Стивен Чемберлен смртно повређен у саобраћајној несрећи, пише "Политико".
За сада нема ничега што би указивало да се не ради о несрећном случају и трагичној случајности, додаје се даље у тексту, али интриги доприносе везе двојице бизнисмена са британском и америчком обавештајном заједницом.
Линч и Чемберлен заједно су оптужени и изведени пред суд због сумње на превару приликом продаје софтверске компаније "Аутономи" америчком "Хјулит Пакарду" за 11 милијарди долара. Након продаје "Аутономија" 2011. године, Линч је био један од оснивача фирме за сајбер безбедност "Дарктрејс", док је Чемберлен именован за финансијског директора.
Компанија са седиштем у Кембриџу борила се против сајбер напада користећи софтвер који учи обрасце понашања сваког актера унутар неке организације и открива неуобичајене активности.
Линч је оснивао "Дарктрејс" у партнерству са бившим званичницима британске обавештајне службе 2013. године, а један од оснивача био је Стивен Хакстер, високорангиран у тиму за сајбер одбрану МИ5, који је постао генерални директор "Дарктрејса".
Хакстер је ангажовао још једног искусног британског обавештајца, ветерана Владиног штаба за комуникације (GCHQ) Ендрјуа Франса који је постао извршни директор компаније и касније члан управног одбора.
Бивши шеф МИ5 Џонатан Еванс такође је неко време био у одбору "Дарктрејса", док је Џим Пенроуз, ветеран америчке Агенције за националну безбедност са 17 година искуства, раније био на челу америчких операција компаније.
Међу осталим бившим шпијунима у компанији били су директор технологије Дејв Палмер, који је радио у МИ5 и GCHQ, и директор безбедности Џон Ричардсон, који је радио на сајбер одбрани за владу Уједињеног Краљевства.
Међутим, Линчове везе са мутном обавештајном сфером потичу из времена пре "Дарктрејса".
Његова прва компанија "Кембриџ неуродајнамикс", специјализована за компјутерско препознавање отисака прстију, имала је уговоре са обавештајним агенцијама Уједињеног Краљевства.
Линч је издвојио "Аутономи" из "Неуродајнамикса" 1996. Компанија, којој се Чемберлен придружио 2005, користила је машинско учење за анализу података из извора као што су пресретнути телефонски позиви и електронске поруке.
"Аутономи" је такође добијао послове за владине агенције Уједињеног Краљевства и САД, укључујући уговор за обезбеђивање инфраструктуре Канцеларији за унутрашњу безбедност САД за анализу обавештајних података у склопу рата против тероризма након 11. септембра.
У чланку "Гардијана" из 2003, за компанију је наведено да се бави "тајним обавештајним подацима", као и да је и "међу малобројним британским комерцијалним организацијама које могу да профитирају од рата у Ираку".
Технологија компаније описана је у том тексту као "напредни компјутерски системи за прислушкивање".
У то време, компанија је имала уговоре и са државним агенцијама САД, попут војске, Насе и америчких обавештајних агенција. Веровало се да су GCHQ и МИ6 такође њени клијенти.
Један од директора компаније био је Ричард Перл, који је у то време био председавајући Пентагоновог саветодавног одбора за одбрану.
Годину дана након продаје "Аутономија" ХП је изнео оптужбе да је имовина компаније пренадувана, а амерички тужитељи подигли су оптужницу против Линча 2018.
Четири године касније, он је изручен Америци где му је суђено, али је неочекивано избегао пресуду, како се наводи у тексту, уз образложење да није знао готово ништа о финансијама компаније.
Бранио га је исти адвокат који је заступао и осуђеног педофила Џефрија Епстина.