Свет

ЕУ ће следеће недеље разговарати о слању инструктора у Украјину: Коначна одлука до новембра

Основа за предстојеће разговоре министара ЕУ о овим плановима је поверљиви извештај Европске службе за спољне послове под називом "Стратешки преглед мисије обуке ЕУ за Украјину"
ЕУ ће следеће недеље разговарати о слању инструктора у Украјину: Коначна одлука до новембраGetty © Jose Colon/Anadolu

Шефови министарстава спољних послова и одбране ЕУ ће средином следеће недеље први пут разговарати о могућности слања инструктора у Украјину, а коначна одлука о овом питању мора бити донета "најкасније до новембра", пише немачки "Велт ам сонтаг" позивајући се на сопствене изворе.

Како се наводи, Политичко-безбедносни комитет ће о тој теми расправљати 27. августа. Немачки лист, подсећа да су власти у Кијеву позвале ЕУ да пошаље инструкторе у Украјину у писму високом представнику ЕУ за спољну политику и безбедност Жозепу Борељу од 31. маја.

За слање војних специјалиста највише се залаже Француска, а подржавају је балтичке земље, Данска и Шведска, док се Аустрија, Мађарска, Немачка, Малта и Словенија, страхујући од ескалације сукоба, противе тој идеји.

"Велт ам сонтаг" напомиње да ће ЕУ средином новембра морати да продужи мандат Мисије војне помоћи ЕУ за подршку Украјини (ЕУМАМ Украјина), у оквиру које се украјинска војска обучава у земљама ЕУ, пре свега у Немачкој и Пољској.

Европске земље могу да искористе ову прилику не само да продуже мандат, већ и да га прошире дозвољавајући својим инструкторима да учествују у обуци на територији Украјине. Такође, немачки лист пише и да је шеф Генералштаба ЕУ, генерал-потпуковник Мишел ван дер Лан, који командује мисијом, је током затворених консултација говорио о слању инструктора.

Основа за предстојеће разговоре министара ЕУ о овим плановима је поверљиви извештај Европске службе за спољне послове под називом "Стратешки преглед мисије обуке ЕУ за Украјину". У њему се наводи да Кијев, након мајског таласа мобилизације, рачуна на 150 хиљада регрута и да команда украјинске војске планира да створи 10 нових пешадијских бригада.

Истовремено, обука и опремање војске називају се "структуралним недостатком" Украјине у поређењу са Русијом. Међутим, Европска служба за спољне послове не даје сопствене препоруке везане за могуће слање инструктора, већ само износи предности и мане таквог сценарија.

Посебно се истиче то да украјински војници, обучавани у ЕУ, по повратку у Украјину често морају поново да прођу обуку, као и да само путовање изискује много времена. Такође, наводи се да ви војници, уколико би се обучавали на украјинској територији, могли да рукују и оружјем совјетске производње.

"Дозвола (за слање инструктора) би могла да буде ограничена на инструкторе који ће бити смештени у украјинским центрима за обуку – на великој удаљености од бојног поља", пише "Велт ам соннтаг" цитирајући делове поменутог документа.

Такви центри могли би да се успоставе на западу Украјине, али то не искључује могућност да Украјина понуди и друге "регионалне опције".

Према документу Европске спољнополитичке службе, општа ситуација била би "критична" у смислу претњи којима би инструктори били изложени, ако буду послати у Украјину.

"Чињеница да Русија може да погоди било коју локацију у Украјини балистичким пројектилима и дроновима представљала би највећи ниво опасности за војно особље ЕУ", наводи се у извештају и додаје да би "Русија специјалисте из ЕУ третирала као активне учеснике у сукобу, што би могло да изазове непредвидиву реакцију".

Због тога би се, уколико дође до слања инструктора, морали размотрити "опсежни планови евакуације", оцењује Европска спољнополитичка служба.

image